WordPress SEO Teknikleri: Kaçınmanız Gereken 7 Büyük Hata – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

WordPress SEO TeknikleriWordPress siteniz Google sıralamasında aşağılarda mı yer alıyor? Belki de bu içeriğinizin optimize edilmemiş olmasından kaynaklanıyor, belki de WordPress’te yapılmaması gereken hataları yapıyorsunuz. Bunun birçok sebebi vardır, ama bu yazımda sizlere WordPress’te kaçınmanız gereken en büyük 7 hatayı anlatacağım.

Bu WordPress SEO Teknikleri hakkındaki makaleyi yazmamdaki amaç:

WordPress’te SEO ayarları yapmadan belki de ciddi trafik elde etme şansını kaybetmiş oluyorsunuz.

Aşağıdaki anlattığım WordPress SEO teknikleriyle trafiğinizi arttırabilirsiniz. Belki bazılarını biliyorsunuz ve uyguluyorsunuz, bu elbette güzel bir şey, fakat belki de yaptığınız hatalar da vardır.

En büyük 7 WordPress SEO Hataları:

1. Sayfanızın URL’sinde anahtar kelimenizi kullanmamak

Sayfanın URL’sinde anahtar kelime kullanmak arama motoru optimizasyonu açısından çok faydalıdır. Google elbette hangi anahtar kelime hedeflediğinizi bilmek ister.

Sayfanızın isminde mutlaka anahtar kelime kullanın, fakat sadece anahtar kelime değil, aynı zamanda birkaç kelime daha ekleyin.

Örneğin, ben “wordpress seo” kelimesinde yükselmek istiyorsam, sayfanın ismi aşağıdaki gibi olmalıdır:

http://seoamk.com/wordpress-seo-eklentileri/

Böyle URL aşağıdaki URL’den daha iyidir:

http://seoamk.com/?1324324234

Yapmanız gereken: Admin panelinizde “ayarlar” bölümünde “kalıcı bağlantılar” kısmınızı kontrol edin. Eğer ayarlanmamışsa, aşağıdaki gibi yapın:

wordpress seo kalıcı bağlantılar

2. Hiçbir WordPress SEO Eklentisi Kullanmama

Birçok WordPress SEO Eklentileri mevcut. Web sitenizi, makalelerinizi ve diğer içeriklerinizi optimize etmek için optimizasyon eklentilerinden birini kullanabilirsiniz.

Yapmanız gereken: Burda optimizasyon eklentileri hakkında detaylı olarak anlattım En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri, benim size tavsiyem “WordPress SEO by Yoast” eklentisini kullanmanızdır.

3. XML Sitemap (Site Haritası) kullanmama

Bu en temel optimizasyon ayarlarındandır, belki de sitenize site haritası eklemiş olabilirsiniz, belki de unutmuş olabilirsiniz veya bu konuda bilginiz olmayabilir. Ama merak etmeyin, eğer sitenize XML Sitemap yani site haritası eklemediyseniz, kolayca ekleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken: “Google XML Sitemaps” eklentisini kurun, sonra da ayarlar bölümünde XML-Sitemap kısmına tıklayıp “site haritası oluştur”a tıklayın, eğer otomatik oluşturulmuşsa sorun yok.

Ekstra bilgi: Eğer sitenizde sık sık video kullanıyorsanız, o zaman “Google XML Sitemap for Videos” eklentisinide kurun.

4. Google Authorship Kullanmama

Eğer Google’da arama yaparken yazarın resmini görüyorsanız bu siteye “Google authorship” kurulmuştur.

Google Authorship

Google Authorship

Bu gerçekten çok önemlidir, sadece arama motoru optimizasyonu açısından değil, aynı zamanda ziyaretçiler resimli sonuçlara daha fazla tıklarlar.

Yapmanız gereken: Blogunuza Google authorship ekleyin, bunu yapmak için “Google Author Link” veya “WordPress SEO” eklentilerini kurun ve ayarlar kısmında Google hesabınızın linkini ekleyin.

5. İçeriklerinizde Diğer İçeriklerinize Link Vermeme

Diyelim ki “WordPress SEO” hakkında makale yayınladım, ve buna diğer içeriklerimden link almak istiyorsam Google’da “WordPress SEO site:seoamk.com” diye aratarak bulunan alakalı içeriklerimi düzenleyerek yeni içeriğime link almak arama motoru optimizasyonu açısından daha faydalıdır.

Yapmanız gereken: Yukarıdaki anlattığım gibi de yapabilirsiniz veya “Önceki Yazı Link” eklentisini de kullanabilirsiniz.

6. İndekslenmemesi Gereken Sayfaları İndeksletme

Bazen bazı sayfaları arama motorlarına indeksletmemek gerekir, örneğin, ziyaretçiler siteye abone olurken “Teşekkür” sayfasına gitmeleri lazım, fakat bu “Teşekkür” sayfasını Google’ın indekslemesine izin vermemek gerekir.

Yapmanız gereken: İndeksletmek istemediğiniz sayfalara “noindex” etiketini kullanın.

7. Kalitesiz İçeriklerde Önemli Anahtar Kelimeler Kullanmak

Eğer önemli anahtar kelimelerde yükselmek istiyorsanız yüksek kaliteli içerikler oluşturmanız lazım. Örneğin: WordPress SEO Eklentileri adlı makalemi Google’da üst sıralara taşımak istiyorsam öncelikle bu içeriğin kaliteli olması lazım. Sonra da diğer sitelerden bu sayfanıza link almanız lazım, ancak o zaman bu sayfanızda yükselebilirsiniz.

Yapmanız gereken: Yüksek kaliteli içerikler oluşturmak, bu sayfanıza kaliteli sitelerden link almak. Tanıtım yazısı alabilirsiniz, sosyal imleme çalışması yapabilirsiniz vs…

Bunları yaptıktan sonra trafiğiniz önemli ölçüde artmaya başlayacaktır.

seo-e-kitap

79 Yorum
 • Ramiz
  Kasım 18, 2013 at 11:07 pm

  Gayet güzel ifade edilmiş wordpress severler için yararlı bir paylaşım..

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Kasım 18, 2013 at 11:34 pm

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, yeter ki insanlar yayınladıklarımız makalelerden memnun kalsınlar.

  • GameOis
   Aralık 9, 2014 at 9:51 am

   Çok güzel bir derleme olmuş, elinize sağlık.

 • akif faslı
  Kasım 19, 2013 at 12:54 am

  Bir önceki yazı eklentisi gerçekten etkili mi ?

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Kasım 19, 2013 at 1:04 am

   Tabi, çok faydalıdır. İç sayfalara otomatik olarak link verir, SEO açısından oldukça faydalıdır.

 • Pingback: En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri | SEO Blog
  Kasım 20, 2013 at 9:43 am
 • tutenkamon
  Kasım 24, 2013 at 5:09 am

  yazı gerçekten aydınlatıcı ben acemıyım bu işlerde benim kullandığım wordpress de eklentiler sekmesi yok haliyle site haritasıda kullanamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden tşk emeğinize sağlık

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Kasım 24, 2013 at 5:41 am

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, teamviewer ile yardım edebilirim, skype’da ekleyin “atamyrat17021994”

 • Hüseyin BOZELİ
  Ocak 6, 2014 at 7:00 pm

  Teşekkürler, oldukça faydalı bilgiler paylaşmışsınız, başarılarınızın devamını dilerim.

 • Enver
  Ocak 14, 2014 at 1:21 pm

  Sitenin adı zaten şok etti bir daha unutulur mu? 😀

 • Guven5
  Ocak 15, 2014 at 7:04 pm

  WordPress ile ilgili seo konusu oldumu hep siteniz önüme çıkıyor, tavsiyelerden bir kısmını başarı ile uguladım ama sitede bir sorun var, sanırım çoğunluğu temadan kaynaklı, sizinle iletişime geçmek isterim.

  Bu güzel paylaşımdan bir çok insanın faydalanmasını öneririm.

 • Guven5
  Ocak 16, 2014 at 12:53 pm

  Bu makaledeki 1 nolu anlatımı bundan bir kaç hafta önce açıklamadaki gibi yaptım, sonrasında dün “Google XML Sitemaps” eklentisi kurunca “WordPress privacy settings” in aktif olduğu anlaşıldı yani site arama motorlarına kapalı, site dili ingilizce olduğu için gözden kaçmış, siteyi arama motorlarına tekrar açtım, bu arada sitemaps eklentisi sayesinde düzgün bir site haritası çıkardım, ilk defa hata vermiyor. tabi aynı şeyi forum sayfası için söyleyemeyeceğim. Sonuçta bu makale olmasa ana sayfam halla kapalı olacaktı, paylaşım için tekrardan teşekkür ettim.

  Ama daha sorun çok, ana sayfada tek bir youtube video için bir düzine w3c hatası alıyorum, sanırım temadan kaynaklanıyor. Bunun haricinde “The page contains multiple titles” hatası Bing’te karşıma çıkıyor. alt tarafı tek sayfalık içerik ama bir sürü hata.

  pm attım…

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Ocak 16, 2014 at 12:58 pm

   Teşekkür ederim. w3c hatalarını tek tek çözmenin de pek önemi yok. Herzaman var böyle hatalar. Kafanızı pek fazla detaya yormayın. İçeriğinizin kalitesine önem verin en çok.
   Yeni yazınız yayınlandıktan hemen sonra Google dizinine gönderin google webmaster panelinizde (google gibi getir diye), yoksa içerik hırsızları az değil. Aksi taktirde içerik hırsızı diye Google ceza kesebilir size.

 • Guven5
  Ocak 16, 2014 at 5:12 pm

  Sayın Hangeldiyev malesef google globaldeki kurallar çok farklı ve yerli seo camiasında bu dünyayı bilen yok, sadece basma kalıplar. Geçen sene r10 forumunda seo çalışması için konu açmıştım kimse yanına yaklaşmadı, milyar üstü aramaların olduğu bazı anahtar kelimelerde ne panda ne penguen nede karganın varlığı var hani istisna 1-2 olur, sonuçların hepsi istisna olunca insanın aklına ciddi şüpheler geliyor. Ne iç seo ne dış seo ne backlink nede içerik sahibi olmayan siteler ilk 5 hatta ilk 3 te ise yapılması gerekenler listesi anlamını yitiriyor.

 • Burak KALENDER
  Şubat 11, 2014 at 10:43 am

  Sorun kendi ismi olan kelimelerde bile wordpress sitelerin çıkmaması bunu nasıl çözebiliriz eklentiler kurulu ?

 • alast4ir
  Şubat 19, 2014 at 9:35 pm

  değerli bir makale olmuş elinize sağlık

 • gecenindordu
  Mart 20, 2014 at 1:43 am

  Hocam sizin yazilarinizi surekli okuyorum.bn bu islerden açıkçası pek anlamıyorum. Yazilariniz cogu arkadaş a gore profesyonel sizler bilgiler ile Siteleri yukseltiyorsunuz ancak bir noktadan sonra para yoksa site rekabet edemiyor anladigim.para bilginin onune geciyor

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Mart 20, 2014 at 12:46 pm

   Siteden para kazanıyorsanız sorun yok, ancak kâr amacı gütmüyorsa o zaman durum vahim 🙂

 • gecenindordu
  Mart 23, 2014 at 3:54 am

  Kar amaci guden bi sitem suanlik yok ancak yakin zamanda e-ticaret akimina kapilmayi düşünüyorum. Ve sizi o zaman rahatsız etmek istiyorum.

 • cem kardal
  Mart 25, 2014 at 1:32 am

  teşekkürler güzel yazı olmuş

 • murattat
  Mayıs 10, 2014 at 8:51 pm

  Hocam Merhaba Benim Bir Sorunum Var.
  By Yoast Kullanıyorum Siz Biliyorsunuzdur

  Siteye konu Açıyorum Google İndexliyor Ancak Söyle bişey var Konu Linki Değilde Kategorisi EKleniyor Resim Ekledim Linkinide Koyucam Açıklaması Söyle Misal.

  Siteme Açtığım Konu : İphone 5 Fiyatları ( Örnek Veriyorum ) Google Bunu İndexliyor Ama Konu Yerine Konu Hangi Kategorideyse O İndexleniyor Bunu Nasıl Düzelticem ? Açıklamalı Resim

  http://img495.yukle.tc/images/1031seo_sorun1.jpg
  http://img495.yukle.tc/image.php?id=1031seo_sorun1.jpg

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Mayıs 11, 2014 at 5:36 pm

   Merhaba hocam. Bu Google gibi getir diyerek konunun linkini ekleyin, daha sonra o konunun url’sini gizli pencereden Google’da aratınız.

   • murattat
    Mayıs 11, 2014 at 9:39 pm

    Anlayamadım hocam valla açıklamanızı tam olarak ne dediniz :S

    • murattat
     Mayıs 11, 2014 at 10:05 pm

     hocam webmaster tools a gırıp yenı ekledıgım tum lınklerı eklıyeyek dizine gönder dedim bunun bana bi yararı olacakmıdır ve her ekledıgım konuda google gıbı getır ıslemı yapmalımıyım

     • Atamyrat Hangeldiyev
      Mayıs 12, 2014 at 12:26 am

      Evet, içerik hırsızları çoğalmaya başladı, indekslenmeden önce içerik hırsızları sizden o içeriği çalıp kendileri indekslettirecekler, böylelikle Google’ın gözünde kopya içerik sizinki olmuş olur.

 • Dağınık Adam
  Haziran 6, 2014 at 12:37 am

  Çok açıklayıcı yazı olmuş teşekkürler. Böyle yazılar ile okuyucuyu hem doyuruyor hem de sitenin Alexa değerini iyileştiriyorsunuz. Elinize sağlık..

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Haziran 7, 2014 at 10:40 am

   Ben teşekkür ederim 🙂 bu arada alexa değeri hiçbir işe yaramıyor maalesef, nice hitli siteler gördük alexası 500k’yı geçmeyen, nice hitsiz siteler gördük alexa değeri 1k’nın altı 😀

 • Tolga
  Haziran 23, 2014 at 7:26 pm

  Merhaba,

  Öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Fakat aklıma ufak bir şey takıldı. Sitemap eklentisi olarak google XML sitemap önermişsiniz. Bende siteme onu ekledim fakat yoastı kurduğumda ayriyetten onunda xml sitemap ayarları olduğunu gördüm.

  Sizce hangisini kullanmalıyım ? İkisi arasında bir fark var mı ?

 • SonLvL
  Ağustos 1, 2014 at 10:02 pm

  Makaleniz İçin Teşekkürler Ederiz

 • dilek
  Ağustos 1, 2014 at 10:14 pm

  Hocam orada mısınız? size çok önemli bir şey sormak istiyordum

 • hakan
  Ekim 9, 2014 at 11:01 am

  Hocam cok yararlı bilgi teşekkürler.. yazılarınızın devamını bekliyorum site cok güzel….

 • Mert
  Ekim 24, 2014 at 3:41 pm

  Çok yararlı bilgi hocam teşekkürler yazılarınızın devamını bekliyoruz site cok güzel.

 • Can
  Kasım 11, 2014 at 9:29 am

  Kısa öz ve net bilgiler ile çok iyi anlatım. Teşekkürler

 • Can Eroğlu
  Aralık 10, 2014 at 8:36 am

  Elbette tüm bunların hepsi yeterli olmuyor. Yine de bu işte uzman birisinden yardım almanın faydalı olacağını düşünüyorum.

 • basri balcı
  Mart 17, 2015 at 12:44 pm

  hocam çok güzel bir yazı olmuş. ayrıca farklı bir yazınızda “dış seo” hakkında bilgi verirseniz memnun oluruz.

 • recep öğüt
  Mart 22, 2015 at 3:34 am

  Ücretsiz hostinglerde bulunan sitelerde google indexlememezlik yapar mı

 • dinçer
  Nisan 17, 2015 at 1:37 am

  Hocam çok iyi anlatmışsınız yalnız bi kısımda takıldım eğer değerli vaktinizi almayacak ise yardımcı olurmusunuz Google XML Sitemap for Videos bunu kurduk diyelim örnek olarak blog sayfamda bütün videoları google daha hızlı mı index almasını sağlayacak tam olarak anlayamadım,
  Şimdiden teşekkürler

  • SEO Moys
   Nisan 22, 2015 at 4:48 pm

   Evet öyle de denebilir, ama youtube video’lar için pek etkili olduğunu sanmıyorum, videoların kendi sunucunuzda ya da wistia gibi ücretli servislerde barınması gerekir.

 • Cumali
  Nisan 21, 2015 at 11:46 am

  Gerçekten Başarılı elleriniz Dert Görmesin.

 • Samet
  Nisan 30, 2015 at 7:56 am

  Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. Zihninize sağlık.

 • Özer
  Temmuz 4, 2015 at 1:34 pm

  Google autorship yeni güncellemeyle artık etkisiz hale getirildi yani artık yazar resmi seo açısından bir fayda sağlamıyor.

 • Okan
  Ağustos 7, 2015 at 9:43 pm

  google haber sitemi neden geç indexliyor ?

 • seda ister
  Eylül 17, 2015 at 5:48 pm

  vay be yari yaraiya yanlislarim varmis emeginize saglik tesekkurler

 • Lepicallidus
  Ocak 11, 2016 at 10:12 pm

  Değerli anlatımınız için teşekkür ederiz.
  İyi çalışmalar 🙂

 • Dursun
  Şubat 16, 2016 at 12:19 am

  Oldukça faydalı dikkate alınması gereken tavsiyeler teşekkürler 🙂

 • Sergen Aslan
  Şubat 17, 2016 at 9:22 pm

  Merhaba reis, Google Author Link eklentisini kullanmalımıyız? yoksa kullanmamalımıyız, çünkü sizin başlığınız ve içeriğiniz ters düşmüş 😀 ben anlamadım mevzuyu

 • Furkan Engiz
  Mart 26, 2016 at 11:51 am

  çok teşekkürler

 • Sedat
  Nisan 28, 2016 at 12:06 am

  Hocam Çok Faydalı bilgiler teşekkürler

 • ilhan turk
  Nisan 30, 2016 at 2:46 am

  yaklaşık 40 günlük bir film sitem var ve günde en az 3 film ekliyorum ve günlük organik tekil hitim 1,5k çoğul 4k seviyelerine geldi. sitem istikrarlı bi şekilde yükseliyor fakat iç seo kısmını bir türlü halledemedim. yandex’te bakıyorum farklı çıkıyor, google’da bakıyorum farklı çıkıyor.

  ornegin google’da ornek filmim şu şekilde çıkarken;

  “x 2015 full hd izle – siteadı”

  yandex’te ise yoast seo kısmında yapılan ayarlamaların aynısı çıkıyor ki ben de bunu istiyorum aslında. fakat yine anlayamadığım şekilde hem google hem yandex sitemi farklı şekillerde indexliyorlar ve buna bir türlü cevap bulamadım. iki arama motoru da yazıyı eklerden yaptığımız manuel bilgilerdeki gibi çıkartsa hiç sorun olmayacak ama bi türlü beceremedim..

  yoast seo kullanıyorum ve iç seoyu düzgün yapamadığımı düşünüyorum. bu konuda bana yardım ve fikir verebilir misiniz lütfen? yani en azından evet doğru yapıyorsun veya hayır soyle olmalı diyebilir misiniz? buna çok ihtiyacım var:)) sevgiler saygılar

 • Serkan Kaya
  Ağustos 5, 2016 at 3:06 pm

  teşekkürler hocam

 • EMRE ÇALİ
  Ekim 22, 2016 at 2:42 pm

  süper teşekkürler

 • Mehmet
  Ekim 25, 2016 at 3:02 pm

  Merhaba hocam,
  tavsiyeniz üzerine SEO by Yoast eklentisini kurdum.Daha önce Google XMl sitemap ile site haritası oluşturmuştum.Fakat Yoast SEO’yu ekleyince hata veriyor.Şöyle diyor : Yoast SEO sitemap haritasını oluşturdu.Sitenizde 2 site haritası oluştu. google xml sitemap ile çakışıyor bu sizin sitenizi yavaşlatır google sitemap eklentisini etkisizleştirin vs..Fakat google’ın sitemap’ı etkisizleştirip siteadresi.com/sitemap.xml yazdığımda 403 veya 404 hatası veriyor.Google ın oluşturduğu sitemap.xml yi kaldırmadan Yoast seo sitemap’ını nasıl kaldırabilirim.veya nasıl bir çözüm önerirsiniz.Teşekkür ederim.

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Kasım 6, 2016 at 10:04 pm

   Merhaba,

   Yoast’ın site haritası özelliğini kapatın, eğer bu tür ayarı bulamıyorsanız gelişmiş ayarları etkinleştirme ile ilgili bir yer olması lazım oradan ayarlayabilirsiniz. Yoast’ın site haritasını ben de tavsiye etmiyorum zaten. Geç cevap için kusura bakmayın, epey yoğundum yorumlara bakmayı unutmuşum.

 • burak kurt
  Ekim 26, 2016 at 10:10 pm

  Merhaba

  Öncelikle yazı için elinize sağlık.
  Bir sorum olacak ;

  bilgeyim.com sitesini wordpress ile açtım fakat bir sorunum var.
  google da bir yazımı arattığımda post başlığı değil site başlığı görünüyor sadece.
  bunu nasıl çözebiliriz?
  Şimdiden teşekkürler.

 • Ahmet
  Ekim 29, 2016 at 11:34 pm

  Merhaba,

  Siz etiketleri indexlemiyorsunuz. Etiketleri indexlememek daha mı doğru? Birde etiketlerinizi site haritasına gönderiyor musunuz?

  Bizde etiketleri indexlemeyi kapatırsak index almış etiketler google’dan silinir mi? Yoksa bizim mi kaldırmamız gerekecek onlarıda?

  Teşekkürler

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Kasım 6, 2016 at 3:09 pm

   Merhaba,

   Etiket, kategori (e-ticaret vs hariç), sayfalama (pagination), arşiv, yazar gibi sayfaları indekslemek biraz tehlikelidir, çünkü google kopya içerik olarak algılayabilir veya kalitesiz sayfa olarak görebilir.

 • Pingback: Önemli-Kaçınmanız Gereken 7 Büyük Hata – fatih
  Mayıs 2, 2017 at 10:06 am
 • Bir Dost
  Kasım 6, 2017 at 2:32 pm

  Güzel bir yazı olmuş, bilgilendirici ama bir kaç soru sormak isterim. Seo’ya blogger mı yoksa wordpress mi daha fazla etki ediyor ?

 • Google Fan
  Ocak 11, 2018 at 3:04 am

  Faydalı bir yazı. Teşekkürler!

 • Kilicaslan
  Nisan 13, 2018 at 8:25 am

  hangi seo tavsiye edersiniz

Yorum Yap