En İyi 10 WordPress SEO Eklentileri | SEOamk

WordPress içerik yönetim sistemi genelde blog oluşturmak için kullanılır, ama tema’ya bağlı olarak alış-veriş sitesi, film sitesi gibi web siteler de kurulabilir elbette. Dünyadaki en iyi 100 blog sitenin %48’i WordPress kullanıyor. Aslında araştırmalara göre 2012 senesinde dünyada toplam sitelerin sayısı 634 milyon’du, 60 milyonu da WordPress tabanlıydı. Böyle çok sayıda bloglarla yarışmak herhalde kolay olmasa gerek. Bu yüzden özgün içerik yayınlarken hem kullanıcılara hem de arama motorlarına uygun şekilde hazırladığınızdan emin olun. İçeriğiniz SEO’ya uygun değilse trafik de elde edemezsiniz.

Neyse ki, blog yazılarınızı optimize etmek için çok sayıda WordPress eklentileri bulunmaktadır.

wordpress seo

Google’ın webmaster rehber kılavuzlarındaki en önemli tavsiyelerinden biri de özgün ve kaliteli içerik hazırlamaktır. Aynı zamanda sitenizin tasarımı da önemli faktörlerdendir. Eğer sitenizi güzelce tasarımlarını hallettiyseniz, o zaman içerikleriniz de SEO’ya uygun olması gerekmektedir. Aşağıda en çok kullanılan ve tavsiye edilen eklentiler mevcuttur, fakat meta ayarlarınızı düzenleyen eklentilerin sadece birini kullanın, aksi taktirde meta anahtar kelimeleriniz, meta açıklamalarınız, başlıklarınız tekrarlanacaktır.

Aşağıda en iyi WordPress SEO Eklentileri listelenmiştir:

1. WordPress SEO by Yoast

WordPress SEO by Yoast

 

En iyi SEO eklentilerini dikkate alacak olursak, WordPress SEO by Yoast teknik optimizasyon yönleriyle yardım dikkat çekerek, özellikleri geniş bir yelpaze sunmaktadır, aynı zamanda kaliteli içerik oluşturmanıza da yardımcı olmaktadır. Bu eklentinin en önemli özellikleri şunlardır: sayfa analizi, otomatik olarak meta etiketleri optimize etme ve ekleme, link öğeleri, XML site haritaları, RSS optimizasyon, .htaccess ve robots.txt dosyaları düzenleme, sosyal medya entegrasyon, fonksiyonları içeri ve dışarı aktarma, Google News SEO modülü vb.

 

2. All-In-One SEO Pack

All In One SEO

Siteniz için bir başka SEO özelliklerine sahip sağlam WordPress eklentisi de “All-In-One SEO pack”. Bu eklenti otomatik olarak arama motorları için başlıkları optimize etme ve meta etiketleri üretme gibi temel özelliklere sahiptir. Aynı zamanda Google Analytics desteği, özel sayfa türleri, gelişmiş canonical URL’ler, sayfa navigasyon linklerin ince ayarlamaları ve işlevselliğini genişletmek için dahili API gibi özellikleri de bulunmaktadır. Bu eklenti aynı zamanda kopya içerikleri önlemenizi sağlar, ve WP e-Ticaret siteleri için SEO entegrasyonu sağlayan eklentilerden biridir.

 

3. SEO Ultimate

SEO Ultimate

Bir başka SEO eklentilerinden biri de bazı güçlü özelliklere sahip olan SEO Ultimate eklentisidir. Bu eklenti size başlık etiketlerini, meta açıklamaları yeniden yazmanıza ve iç linkler için anchor text (çapa metin) oluşturmakta yardımcı olacaktır. Bazı gelişmiş özellikleri şunlardır: rich snippet oluşturma, yazar vurgulayıcı, link maske oluşturma, canonical URL’ler, 404 sayfası, kalıcı tweaker vb optimize özelliklerine sahiptir.

 

4. FV Simpler SEO Pack

fv-simpler-seo-pack

FV Simpler SEO Pack eklentisi de diğer SEO eklentilerdeki gereksiz özellikleri kaldırmaktadır, örneğin arama motorları meta anahtar kelimeleri dikkate almaz, böyle özellikleri de FV Simpler SEO Pack eklentisi devre dışı bırakır. Bazen WordPress kullanıcıları makale oluştururken anahtar kelime etiketleri ve meta açıklama kısmına anahtar kelimeleri girmekte sıkıntı çekiyorlar. Bu eklenti de  gelişmiş fonksiyonlarıyla sitenizi optimize etmenizde kolaylık sağlayacaktır.

 

5. Scribe for WordPress

Scribe for WordPress

 

Dayanıklı WordPress eklentilerinden biri de Scribe eklentisidir, içerik pazarlama araçları, optimizasyon ve etkileşim gibi hizmetleri sağlar. Bu eklentiyle sitenizin sosyal medya optimizasyon ayarlarını da yapabilirsiniz. Scribe eklentisinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yukarıdaki SEO eklentileriyle aynı anda çalışabilmektedir. (örneğin Yoast + Scribe gibi)

 

6. SEO Friendly Images

SEO Friendly Images

SEO Friendly Images eklentisi otomatik olarak tüm resimlerinize ALT ve başlık öğeleri eklemektedir, tabi ayalarını değiştirebilirsiniz, aynı zamanda arama motorlarından gelen trafikleri de arttırmaktadır. ALT öğeleri arama motorlarına resimlerinizi açıklamada önemli rol oynamaktadır, eğer ALT öğesi anlamsız isme sahipse, o zaman arama motorları o resmin ne olduğunu bilmeyecektir. Başlık öğesi SEO konusunda önemli rol’e sahip olmasa da kullanıcılar için faydalı olabilmektedir, örneğin mouse ile resmin üzerine gelindiği zaman resmin adı çıkması gibi.

 

7. Google XML sitemaps

Google XML Sitemaps

Google XML sitemaps eklentisi sitenizin iyi indekslenmesi için arama motorlarına XML sitemap yani site haritası oluşturur. Bu site haritaları arama motoru örümceklerine sitenizi taramasını kolaylaştırır. En iyi özelliklerinden bir tanesi de, yazı yayınladığınızda hemen arama motorlarına otomatik olarak bildirir. Kullanması ise basittir, eklentiyi etkinleştirerek, ayarlar kısmından site haritası oluşturun, ve arama motolarının webmaster panellerine site haritanızı ekleyin.

 

8. Sharebar

Sharebar

Sharebar eklentisi içeriklerinizi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmanızı sağlar, aynı zamanda sosyal imleme görevini de yapar.

 

Alttaki External Links eklentisi en önemli WordPress SEO eklentilerindendir, kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz:

9. External Links

external-links

External Links eklentisi WordPress SEO eklentilerinden bir tanesidir. Maalesef birçok blog sitesi twitter, facebook gibi sosyal medya sitelerine dofollow çıkış linki vermektedir. Elbette birçoğunun bundan haberi yok. Örneğin, temanızda sosyal medya ayarları varsa, ve siz de adreslerinizi o kısma yazarsanız, sitenizden link çıkışı yapmış olacaksınız, bu da tabi ki sitenize zarardır. En iyisi bunları “nofollow”a çevirmektir. O zaman External Links eklentisini kullanabilirsiniz tıpkı benim yaptığım gibi.

10. Broken Link Checker (Kırık Bağlantı Bildirici)

broken link checker

Broken Links eklentisi yani Kırık Bağlantı bildirici eklentisi de sitenizdeki kırık bağlantıları tespit ederek size bildirir. Google ve birçok arama motorları maalesef kırık bağlantıları sevmez, bu yüzden bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

İleri düzey SEO uzmanı ve iş adamı.

97 Yorum
 • Fatih Rüştü
  Ekim 29, 2013 at 10:05 pm

  Tavsiyeler için teşekkürler, benim temamda Facebook, Twitter ayarları mevcut, oraya kendi bilgilerimi girdim, fakat 2 tane “dofollow” çıkışı var sitemde, Facebook ve Twitter, bunları external links eklentisi ile kapatabilir miyim ki?

 • aşkın altan
  Kasım 7, 2013 at 11:32 pm

  yazdığım yazıları gogle arama motrunda görememin sebibi nedir?

 • Ehliyet Çıkmış Sınav Soruları
  Kasım 26, 2013 at 12:29 pm

  teşekkürler çok güzel paylaşım olmuş. yoast yükledm bakalım faydası olacak mı. takipçinizim

 • Paratez
  Aralık 8, 2013 at 11:34 pm

  Merhabalar Yoast ile All in One Seo birlikte kullanılır mı ? Yoksa çakışırmı ?

 • Sezer
  Ocak 12, 2014 at 10:15 am

  Teşekkür ederim. Güzel ve açıklayıcı bir konu

 • Sadu
  Ocak 12, 2014 at 5:24 pm

  External Links kurmamız yeterlimi? eski linklerimizde düzeltiyormu?

 • Aygül Hayal
  Ocak 14, 2014 at 2:09 am

  Ben blogumda all in seo pack pro son sürümünü kullanıyorum. Sitemap ayarı kendi içinde zaten mevcut ekstradan google xml sitemaps indirmeme gerek yok sanırım.

  External links eklentisi dikkatimi çekti, bu eklenti sadece başka sitelere verilen linklere nofollow tagı ekliyor dimi? mesela yazılarıma yapan kişilerin siteleri.. ben bir eklenti kurmuştum site içi linkler de nofollow oldu anında sildim ve başka bir eklenti denemeye korktum. Blogum seo açısından iyi durumda ziyaretçi sayım her geçen gün artıyor bu sebeple riskli bir işlem yapmak istemiyorum.

 • Ekrem
  Ocak 14, 2014 at 3:28 am

  Çok yararlı bir yazı, iki tanesini hemen kullanmaya başladım. teşekkürler.

 • ByMutLu
  Ocak 15, 2014 at 1:58 pm

  emeğin için saol dostum ama şunu diyeceğim hangisini öneriirsin veya yeni bir siteye hangisi koysak daha i olur sizin tercübenize dayanaraktan sizden yardım bekliom..

 • tunç
  Ocak 16, 2014 at 3:26 pm

  çok başarılı buldum makalenizi. eklentileri sitemde kullanmaktayım çok teşekkürler

   • alp
    Mayıs 31, 2016 at 8:44 am

    hocam bana mailden yazarmısın

 • unal
  Ocak 25, 2014 at 12:44 am

  yazınız gercekten harika. yeni açılan bir siteye yukarıdaki eklentileri kursam sorun olur mu ?

 • hakan
  Ocak 31, 2014 at 5:40 pm

  Teşekkürler çok işime yaradı.

 • ramazan
  Şubat 10, 2014 at 1:26 pm

  merhaba ben sitemi daha yeni kurdum bu eklentilerin bir tanesini değilde tamamını eklesem olur mu yada bana daha fazla yararı dokunur mu bende çünkü sadece al in seo eklentisi var. yardımlarınız için saolun

 • Ramazan Recber
  Şubat 12, 2014 at 8:45 pm

  Anlatım için çok teşekkür ederim. WordPress kullanmıyorum fakat seo için çok önemli bilgiler…

 • SEO Uzmanı
  Şubat 23, 2014 at 5:22 pm

  Detaylı açıklamalı makale için teşekkürler. Bir problem için araştırma yapıyordum makale sayesinde bazı konularda daha iyi fikirler edindim. Çok teşekkürler. SEO için SEO Ultimate eklentisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 • yunus
  Şubat 24, 2014 at 9:23 pm

  kolay gelsin evden eve nakliyat evden eve nakliyat fiyatları nakliyat şirketleri nakliyat firmalrı şehirlerarsı nakliyat depolama eşya depolama şehir içi nakliyat ofis taşıma bu anahtar kelimelerde cıkmak istiyom ne yapmam lazım kolay gelsin …

 • Evren Ülgen
  Mart 3, 2014 at 11:39 am

  İnsan hangisini seçeceğini bilemiyor ama en iyisinin hangisi olduğu kişiye göre değişir bence.Deneme yanılma yöntemi ile en uygun olanı bulmak daha iyi.Yazı içinde eline sağlık.

 • kızılcahamam haber
  Mart 14, 2014 at 1:49 pm

  güzel ve başarılı bir makale olmuş.

 • emre çelik
  Mayıs 15, 2014 at 9:43 am

  eyvallah hocam güzel paylaşım benim tercihim all in seo 🙂

 • emre
  Mayıs 15, 2014 at 9:44 am

  hocam çok saolun gerçekten güzel paylaşı yapmışsısınız ben all in seo ile yoast tercih ediyorum eminimki çogu arkadaşta all in seo kullanıyordur. bir etkisi varmı bunun ? seo da

 • kadir
  Mayıs 17, 2014 at 9:07 pm

  baya zaman geçmiş başka ne önerirsiniz

 • Merve
  Haziran 5, 2014 at 8:00 am

  Hocam bence bu listeye SEO for Chrome eklentisini de eklemelisiniz. Çok başarılı analizler yapıyor. Bu önerdikleriniz de güzel ben beğendim teşekkürler.

 • salih
  Haziran 14, 2014 at 5:29 pm

  bu seo eklentisini etkinşleştirdikten sonra yapılması gereken ayarlar neler yardımcı olabilir misiniz mümkünse?

 • aqil asadov
  Temmuz 3, 2014 at 9:23 am

  merhaba. ben sitemde iki seo kullana billirmiyim? .WordPress Seo by Yoast ve All in One Seo Pack. artilari ne olur.eksileri ne olur. google reklamlari var sitemde, google ihlali ile karsilasa bilirimmi? tesekurler

 • Mehmet Metin HALAT
  Temmuz 14, 2014 at 6:40 pm

  Merhabalar, external links eklentisi galiba tüm dış linkleri nofollow ediyor, bizim ihtiyacımız olan sadece sosyal ve takip edilmemesi gereken linkler değil midir? Sitemizden link çıkışı vermek önemli diye biliyorum.

 • serdar
  Temmuz 20, 2014 at 1:01 pm

  eklentiler güzel fakat sistemi yormaması açısından en gerekli olanlar tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

 • Ömercan Çelikler
  Temmuz 27, 2014 at 4:59 pm

  Selam,
  Bunlardan hangilerini bir arada kullanabiliriz?
  Teşekkürler.

 • Adem Şahin
  Ağustos 3, 2014 at 3:38 pm

  Merhaba ,

  Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız ancak benim sıkıntım şu XML Sitemaps eklentisi ile sitemap hazırlıyorum bunu ftp me atıp webmaster tools ekliyorum ama verilen xml dosyasını açtığımda index sayfası açılıyor ve uzantıları atıyorum news.gz şeklinde oluyor ama google news.html olarak istiyor bunu önceden böyle bir sıkıntı yoktu nasıl çözebilirim bu sorunu ?

 • cihan
  Ağustos 21, 2014 at 4:07 am

  selamlar.all in seo pack kullandığımda sitemap otomatik olarak güncelleniyor mu

 • Burcu Akın
  Ağustos 24, 2014 at 12:51 am

  İşime yarayan bir kaç eklenti var. Teşekkürler

 • hakan
  Eylül 18, 2014 at 11:02 am

  Hocam Çok Teşekür Ederim Faydalı Bilgi İşime Yaradı.

 • Oyun Uzay
  Eylül 19, 2014 at 2:18 pm

  Bunların bazılarını kullanıyorum ancak çok fazla eklenti olduğunda sitede gerileme oluyor.

  Bilgiler için teşekkürler

  kolay gelsin.

 • dark
  Ocak 7, 2015 at 6:37 pm

  Selam Ben Üczretsiz Bir domain alarak site kurdum ismi besaba.comlu bir site oldu bu ekletilerin faydası Olurmu lütfen cevab yazın

 • Dodbod
  Ocak 26, 2015 at 2:50 am

  Çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler emeğinize sağlık Seo kavramı bu tür yazılarla dahada şekillenmeye başlıyor.Bu sektöre yeni giren arkadaşlarımız için çok faydalı.

 • Popüler Filmler
  Ocak 29, 2015 at 9:33 pm

  Merhaba yazınız için teşekkürler. Film izleme sitesi için all in seo pack ayari ne olmalidir. Mesela kategorileri noindex mi secmeliyim

 • serkan cava
  Nisan 26, 2015 at 5:14 pm

  external links isimli eklentinin linkini paylaşabilir misiniz acaba?

 • Kayra
  Haziran 3, 2015 at 12:33 am

  Hepsi de birbirinden güzel eklentiler. Teşekkür ederiz. All in one seo kullanıyorum ben.

 • Serkan
  Temmuz 11, 2015 at 7:24 pm

  Tesekkürederim

 • Sohbet
  Temmuz 26, 2015 at 5:40 pm

  Seoamk.com ‘a çok teşekkür ederim bu paylaşmış olduğu süper bilgiler için, yeni başlayan webmasterlar için çok güzel bir sitenin çok güzel bir paylaşım konusu 🙂 Emekleriniz için çok teşekkür ederim tekrardan buradaki bütün wordpress eklentileri kurdum 🙂 Sorunsuz çalışmakta. (not lütfen linki silmezseniz sevinirim emeğinize karşı bir sürü yorum yaptım)

 • umut
  Ağustos 11, 2015 at 10:28 pm

  External Links kurdum ama ayarları nasıl olacak?

 • Hakan
  Ağustos 23, 2015 at 8:20 pm

  En iyisi Yoast’mı All seo Pack mı ben ikisinide denedim yoast daha iyi gibi sizce hanigisi ?

 • Baran
  Ekim 14, 2015 at 11:13 pm

  Benim şu makalemde http://goo.gl/2jLDlW meta tag uygun değil diyor, bu seo açısından ciddi bir sorun mu?

 • Ersin Erdoğan
  Ekim 19, 2015 at 8:29 pm

  Eklentileri kurdum bakalım sitede ne değiştirecek

 • salih
  Ekim 24, 2015 at 9:35 pm

  external backlinks uygulaması harika acaip işime yaradı. Teşekkürler

 • miraquen
  Aralık 27, 2015 at 8:27 pm

  Merhaba,

  Yoast Seo mu All in One Seo Pack mi e-ticaret siteleri için daha faydalıdır ?

 • Arda Kaya
  Ocak 12, 2016 at 9:57 am

  Hocam birde Broken link Manager var tavsiye ederim cok etkili Broken Link Checker ‘den daha kullanisli..

 • Ümit BÜKÇÜOĞLU
  Mart 12, 2016 at 9:10 am

  yıllardır All-In-One SEO Pack kullanıyorum ama bu aralar yoast ismini çok duymaya başladım
  kullananlar var ise aradaki performansı tavsiye edebilir mi ?

 • Turgay
  Mart 28, 2016 at 2:52 pm

  All İn Seo kesinlikle tek geçilir. Zaten içinde bir çok farklı eklentiyi barındırıyor.

 • Fırat
  Nisan 3, 2016 at 11:52 pm

  Eklentiler içerisinde ilk kez duyduklarım oldu, teşekkür ederim. Sitenize ilk kez rastlıyorum, artık takipçisiyim 😉

 • Ayaz Yamaç
  Nisan 9, 2016 at 6:46 pm

  Hocam Merhaba acilen sizlerden bu soruma cevap istiyorum;

  Yoast seonun sitemapınımı kullanayım yoksa eklentilerdeki google sitemap eklentisimi 2 tane sitemap olursa sorun olurmu ? Birde google sitemap eklentisi sadece google içinmi sitemap oluyor yoksa yandex gibi diğer tarayıcılarada o sitemapı yolluyabiliyormuyuz yani yoastın verdiği sitemapı kullanmasam, google sitemap eklentisini kullansam sorun olurmu acil yardım…

 • Abdullah TAŞ
  Nisan 15, 2016 at 9:01 pm

  Teşekkür ederim faydalandım

 • Yarindun
  Mayıs 12, 2016 at 6:28 pm

  Bazi servis saglayicilarinin site yönetim pprtallarinin yaninda gelen seo araclari da oldukca basarili. Her seyden once yaygin olan ve herkesin kullandogi seo araclarini kullanmakda fayda var zaten yazarda gercekten en iyilerini bizlere anlatmis. Alternatif oladak da servis saglayicilarin sunduklari seo araçları kullanilabilir; arastirmaya deger olduklarini soyleyebilirim. Yazara bu basarili paylasimi icin sonsuz teşekkürler.

 • Örgücü Abla Elif
  Haziran 22, 2016 at 9:12 am

  Kalıcı bağlantıların seo ya etkisi nedir…? Ciddi derecede bir faydası olur mu ?

 • inal
  Ağustos 11, 2016 at 11:34 am

  Hocam ben bir konu hakkinda xxxx.wordpres.com uzantili sitemde 50-100 trafik alip ilk 2 siradaydim sonrasinda xxxxx.com uzantisina gectim diger siteyi kapattim simdi o konum hic rating almiyor ayni olmamasi icin yaziyi degistirdim de ne yapmaliyim ?

   • inal
    Ağustos 27, 2016 at 7:39 am

    eski yazilarimi aktardigimda hep boyle cezami alacagim..bu kara liste muhabbetini gorebilecegimiz bir yer falan yok mu

 • UMUT
  Ağustos 24, 2016 at 9:09 pm

  Merhaba makalenizi çok başarılı buldum. Her eklentiyi kullandım ama sayfam google 1. sayfada gözükmüyor. Bu konuda ne tavsiye ediyor sunuz ?

 • EMRE ÇALİ
  Ekim 22, 2016 at 2:40 pm

  SÜPER BİLGİLER TEŞEKKÜRLER

 • osman
  Şubat 6, 2017 at 9:38 am

  Özellikle yeni başlayanlar için büyük kolaylık, en iyi WordPress SEO Eklentilerini arayıp bulup seçmek çok fayla zamanımı almıştı. Teşekkürler.

 • ReiS
  Mart 8, 2017 at 8:40 am

  Merhaba Kaliteli Makale Olmus Basarilarin Devamini Dilerim

 • Aykut
  Haziran 3, 2017 at 12:11 am

  bir sürü seo ile ilgili makaleler okudum şu “External Links” olayına ilk kez denk geldim.bunu eklentisiz bir şekilde yapma imkanımız yokmu? Bu eklentiyi kurduktan sonra ayarlar kısmında yapmamız gerekenler varmı? yoksa etkinleştirmemiz yeterlimidir.

 • umut
  Ekim 20, 2017 at 8:59 pm

  Merhaba Kaliteli Makale Olmus Basarilarin Devamini Dilerim

 • Özlem
  Kasım 17, 2017 at 9:46 am

  Merhaba,
  Detaylı güzel anlatım tebrikler yorumlardan da ikisi kullanılmıyormuş aklıma takılmıstı cevabımı aldım teşekkürler..

 • Sohbet
  Nisan 30, 2018 at 10:18 pm

  Teşekkür ederim önerilerinizi uyguladım makaleniz için tekrar teşekkürler

Yorum Yap

KRATOS SEO

Eğitim Seti Sınırlı Sayıda