SEO ve Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

SEO’suz bir hiçsiniz Neden mi ?

Arkadaşlar bir firma kurdunuz ve müşteri bekliyorsunuz, insanlar firmanıza nasıl ulaşır ? Nasıl satış yapabilirsiniz ? bir çok firma kuran kişi bu soruların cevabını bilmediği için yok olup gidiyor. Gelelim gerçek hayatta bu soruların cevabına; Pazarlama, Türkiye’de halen değeri bilinmese de büyük firmalar Pazarlama ve CRM ‘e bütçelerinden önemli paralar ayırıyor.  CRM nedir ? Müşteri İlişkileri Yönetimini yani müşterileri’nizin bilgilerini kaydederek onlara geri dönüşler yapmanızdır, onların önemli olduğunu hatırlatıp, firmanız ile bağlarını kopartmamasını sağlamaktır. Kısaca bu şekilde açıklayabilirim zaten büyük firmalar sizlere geri dönüş yapmaktadır doğumgünü ve diğer özel günlerinizde normal hayatınızda bir çok firmanın CRM sisteminde kayıtlı olduğunuzu hissediyorsunuzdur.  Pazarlama bu kadar önemliyse, Sanal ortamda SEO ‘da o kadar önemlidir.

Sanal ortamda müşterilerimiz bizi nasıl bulur ?

-Arama Motorları

-Kartvizit

-Arkadaş tavsiyesi

-Diğer web siteleri (formlar-bloglar vb)

– Arama motoru reklamları

– E-Bülten (mail)

SEO’nun önemine gelelim,

SEO’da yaptığınız doğru yatırımlar birikim hesabı gibidir. Sürekli web sitenize değer katar, yatırım yaptıkça karşılığını fazlasıyla alırsınız. Bir çok kişi ve firma SEO ‘yu ölü yatırım gibi görür bunun yerine reklam vermeyi tercih eder. Arama motoru kullananların bir çoğunun reklamlara tıklamadığını göz önünde bulundurursak ölü yatırım Google reklamlarıdır. Düşünsenize SEO’ya yatırımlar yaptınız ve hedeflediğiniz kelimede 1. Sayfada ilk 3’e yerleştiniz. Google batmadığı doğru SEO yöntemleri ile yükselen siteler, rakipleri SEO yaparak onları geçmediği sürece sıralama kaybetmezler, bu nedenle SEO kalıcıdır ve size sürekli müşteri getirir. SEO yaptığınız site ilk 3 te ve durumunuz iyi değil 3-4 ay aksattınız SEO yatırımınızı siteniz websiteniz sıralamalarda belki 1-2 sıra kaybedecektir ama size yine müşteri getirmeye devam edecektir. Ama Reklam verdiğinizde, bakiyeniz tükendiğinde maalesef tarih olursunuz.  SEO yaptırmak için zaman aleyhinize işliyor, çünkü SEO zaman ve sabır işidir, SEO yatırımı yapmaya ne kadar erken başlarsanız rakiplerinizden o kadar önde olursunuz.  SEO, sosyal pazarlamanın bir adımıdır. Hedef müşterilere ulaşmak veya müşterilerin bize ulaşmasıysa, pastanın %90 lık bir kısmını SEO oluştursada diğer %10 luk kısımdan da faydalanmamız gerekiyor. Nedir bu %10’luk kısım ?

SEO ve Pazarlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sosyal Medya, Forum tavsiyeleri, E-Bülten

Son yıllarda sosyal medya hayatımıza o kadar girdi ki, insanlar lavaboda bile cep telefonları ile sosyal medyaya giriyorlar. Sosyal medyada sayfamızı beğendirmemiz için onların bize ihtiyacı olduğu hissini uyandırmamız gerekiyor, bu nasıl yapılır ? faydalı bilgiler paylaşarak, belki komik karikatürler, kampanyalar, indirimler. Yani insanlar diyebilmeli ki ben bu sayfayı beğenirsem bana faydası olur bir indirim yakalarım, belki faydalı bir bilgi edinirim hissiyatını uyandırmamız gerekiyor. Veya çekilişler düzenlenebilir orası sizin bütçenize bağlı. Hepimizin başına gelmiştir sosyal medyada gezinirken ihtiyacımız olan bir ürünün kampanyasını görüş aldığımız. Tabi bir çoğumuz için maddiyat önemli olduğundan balon kampanyalar değil de gerçek indirimler, gerçek kampanyalar ilgimizi çekmiştir. CRM ‘e birazdan geleceğim balon kampanyalar yani indirdik deyipte normal piyasa fiyatına satıyorsanız ve bunu kampanya olarak sunuyorsanız. Müşterinizi aptal yerine koymuş olursunuz ve kimse aptal yerine konulmaktan hoşlanmaz.  CRM burda devreye giriyor, bu her sektör için biraz farklıdır ama genel olarak web siteleri için özetleyebilirim. E-Bülten’ler oluşturup müşteri mail bilgilerini alıp onları kampanya, bilgi, makale vb maillerle rahatsız etmeden bilgilendirmek herkesin hoşuna gider. Oluşturabiliyorsanız kişilerin doğum günlerini alıp onlara doğum günlerinde özel bir mesaj veya büyük firmalar için küçük hediyeler göndererek müşteriniz ile aradaki bağı sağlamlaştırabilirsiniz. E-Bülten’e kayıt olan kullanıcılarınıza özel fırsatlar sunmak onları özel hissettirecektir ve size daha fazla sadık müşteri veya kullanıcı getirecektir bu sistem.

E-Bülten ile kullanıcı veya müşteri çekmek; yukarda bahsettiğim gibi özel fırsatlar, gerçek indirimler sunarak kişileri. Müşterilerinize kalitenizi sunmanız, sonraki satışlar için kapıyı açacaktır. Bazılarımızın sürekli alışveriş yaptığı siteler vardr. Neden bu siteden alışveriş yapıyorum sorusunu kendinize sorduğunuzda daha iyi anlayacaksınız beni.

Forum tavsiye; azda olsa müşteri edinebileceğiniz veya hit çekebileceğiniz bir yöntem. Bir klima satıcısınız. Klima ile ilgili forum tartışmalarına girip kendi siteniz ile ilgili önerilerde bulunabilirsiniz.  Şu klima çok az enerji harcıyor ve çok sağlam şurdaki web sitesinde satış sonrası desteği ve ilgisi çok iyi şeklinde kendi web sitenize müşteri çekebilirisiniz. Bir çoğumuz bir ürün almadan araştırırız ve forumlardaki tartışmaları okuruz bu araştırmaları yapan müşterileri de böylelikle kendimize çekebiliriz. Örneğin kendi başımdan geçeni anlatayım; Logitech’den 2  yıl önce Logitech g500 lazer mause aldım, garantisi dolmadan bir süre önce çift tıklama yaptı ben çok önemsemedim son 3 gün kalmıştı firma ile iletişime geçtim. Garantör firma Penta Bilgisayar ile sorunumu çözemedim bir sürü yazışma oldu mail aracılığı ile, logitech.com.tr den iletişime geçtim Logitech’le bize garantör firma ile yazışmalarınızı garanti belgenizi ve faturanızı gönderin dediler ve 3-4 gün sonra elime bir üst model olan Logitech g500s ulaştı.  Bu Logitech ‘i zarar uğratmaz ama benim tavsiyelerime ona bir çok müşteri kazandırır.

Okumaya sıkılanlar için yazımı özetlersem. SEO’ya yaptığınız her kuruş size fazlasıyla geri dönecektir. Nasıl ki tarla ekilmeden biçilmezse. SEO ‘ya yatırım yapmazsanız müşterilerinizde sizi bulamazlar. Reklam’la anlık müşteriler bulursunuz fakat SEO kalıcıdır.

Şunuda söylemeden geçemeyeceğim SEO firması olup 1. Sayfada yer alan ama spam SEO ile oraya geçici olarak yükselen SEO firmaları olduğunu unutmamak gerekiyor. SEO teklifi alırken bir firmadan değil birkaç firma ile konuşarak bu hizmeti alın. Biz 50 sosyal imleme, 40 forum tanıtım yazısı, 35 ReTweet gibi paketler değil tamamen özgün çalışmalar sunuyoruz. Unutmayın ki paket ücretlerimizin %60 ı Web sitenizin SEO harcamalarına %40’lık kısmı ise hizmetimiz için gitmektedir. Ucuza yapılan SEO hizmetleri size faydadan çok zarar getirecektir.

 

2 Yorum
  • Neo Ekonomist
    Temmuz 8, 2014 at 6:31 pm

    Öncelikle elinize sağlık, güzel bilgilendirici bir yazı olmuş… Ben de seo’nun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Reklam, ücretli tanıtım v.b yöntemler bence sadece günü kurtarmaya yönelik uzun vadede etkisiz yöntemler…

Yorum Yap