Penguen 3.0 Darbesinden Nasıl Kaçınılır? – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Google’a göre, Penguen 2.0 ingilizce sorguların sadece 2.3%’ünü etkilemiş. Bu aslında küçük sayı olarak gözükse de, 3. büyük algoritma güncellemesidir. Bu sadece sorguları değil, aynı zamanda binlerce sitelerin web trafiğini etkilemiştir. Web site sahipleri trafiklerinin 90%’a kadar azalma olduğunu bildirmişlerdir, bu da tabi birçok işletmeleri de kötü etkilemiştir ve çevrimiçi gelirleri de azaltmıştır.

Bugün, belki de diğer önemli algoritma felaketine yaklaşmış olabiliriz: Penguen 3.0.

Fakat merak etmeyin, bu yazımda size Penguen hakkında haberlerden bahsedeceğim ve kendinizi nasıl hazırlayacağınızı göstereceğim.

Google Penguen 3.0

Bu kaçıncı Google Penguen güncellemesi?

Google Penguen algoritması hakkında konuşmak kafa karıştırıcıdır. Kaç Penguen var ve en yenisi hangisi?

Kafa karıştırıcı olmasının sebebi ise Google ve bazı SEO uzmanlarının numaralamasının farklılığıdır.

Toplam 4 tane Penguen güncellemesi gerçekleşti. İki tanesi büyük, diğer iki tanesi de küçük güncellemelerdi. Beşinci güncelleme de büyük olacağı tahmin ediliyor. Penguen güncellemesi hakkında hazırladığım “Penguen ile Savaşmaktan Nasıl Kaçınılır?” isimli infografi’ye göz atmanızı da öneririm.

Şimdi size hemen kısaca Penguen güncellemelerinin tarihini anlatmama izin verin.

Penguen 1, Orijinal Penguen – Nisan 24, 2012

Bu algoritma değişimi Google tarihinde çok önemliydi. Penguen 1 aşırı optimizasyon hilelerine son vermişti.

Penguen 1.1 – Mayıs 25, 2012

Bu orijinal Penguen’in ilk güncellemesiydi, fakat dalgalanmaya sebep olmuştu.

Penguen 1.2 – Ekim 5, 2012

Penguen 1.2 güncellemesi ise yüksek kaliteli sitelerin yararına olmuştur. Bu kez, ingilizce sorguların 0.3%’ü etkilenmiştir.

Penguin 2.0  – Mayıs 22, 2013

Penguen 2.0 güncellemesi büyük güncellemeydi. Birçok sorgular etkilendi ve birçok siteler de etkilendi. Bu kez, algoritma çok akıllı hareket etti, düşük kaliteli backlinkleri tespit etti ve aşırı optimize edilmiş anchor metinleri de etkiledi.

Penguin 2.1 – Ekim 4, 2013

Bazı web site sahipleri bu güncellemenin pek de önemli olmadığını söylemişlerdi. Fakat 2.0 patlamada radar altında uçan siteler 2.1 ile yakalandı.

Şimdi biz tekrar Penguen uçurumunun kenarındayız. Penguen 3.0 olacak mı? Eğer bu güncelleme gerçekleşirse ne olacak?

Penguen güncellemesi nedir, anlamı ne?

Her algoritma güncellemesinin amacı daha alakalı arama sonuçlarını sunmak ve spamla savaşmak.

Penguen’in hedefi webspam, fakat asıl hedefleri nelerdir?

 • Spam backlinkler – Penguen 2.0’nin en çok dikkate değer hedeflerinden biri zararlı veya spam backlinkler. Düşük kaliteli sitelerden alınan tüm backlinklerin sonu gelmiştir.
 • Tam eşleşen anchor metin – sayfa ismi ile eşleşen anchor metinler de hedeflenmiştir. Örneğin, “ucuz cep telefonlar” anchor text’in domain.com/ucuz-cep-telefonlar sayfasına gitmesi Penguen 2.0 sonucu olarak değer kaybı yaşandı.
 • Optimize edilmiş anchor metinler – benzer şekilde, herhangi anahtar kelimeli anchor metinler – Penguen 2.0’nin kurbanıydı.
 • Ücretli linkler – Penguen 1.0’deki gibi, Google ücretli linklerden sıkıldı. Sponsor olarak gözüken bağlantılar ve benzeri bağlantılar cezalandırıldı.
 • Alakasız bağlantılar – yüksek otoriter bağlantılar link profili güçlendirmelerine rağmen, Google bağlantıların konu ile alakalılığı konusunda zeki davranmaya başladı. Örneğin, yemek tarifleri sitelerinden backlink alan muhasebe programı siteleri cezalandırılmaya başlandı.

Penguen 3.0 neyi hedefliyor?

Aslında bunu tahmin etmek de zor değil, ama gene de Penguen 3.0’ün hedeflerini detaylı bir şekilde anlatmaya çalışayım:

 • Herhangi optimize edilmiş anchor’ler – Tam eşleşen ve aşırı anahtar kelimeli anchor metinlerin sonu geldi. Bunlar Penguen 3.0 ile daha da etkisiz hale gelecek. Herhangi anchor’leri optimize etmekten kaçınmanızı şiddetle öneririm. Aynı zamanda şunu belirtmek isterim, anchor’lerinizin anahtar kelimelerize göre optimize edilmesi sadece faydasız değil, zararlı da olacaktır.
 • Herhangi düşük kaliteli backlinkler – Eğer sitenize alınan backlinklerin üzerinde kontrolünüz varsa sitenizle eşit ya da yüksek kaliteli sitelerden olduklarından emin olun.
 • Herhangi bir misafir blogculuk ağlarından olan linkler – Aslında ülkemizde pek yaygın olmasa da gene de böyle sitelerden link alanların sayısı az değil. Google belli ki PostJoint ya da MyBlogGuest gibi makale ağlarına çok öfkeli. Matt Cutts misafir blogculuk ağlarını etkisiz hale getireceğini söylerken şaka yapmıyordu, aslında ben de pek hastası değilim bu adamın, ama ne yapalım, koz onun elinde 😀

Penguen 3.0 neyi hedefliyor?

Tehlikede olduğunuzu nasıl öğrenirsiniz?

Penguen 2.0 tüm siteyi etkilemedi ve Penguen 3.0 de aynı şekilde tüm siteyi etkilemez. Oyunu güvenli oynamak için, içeriğinizi daima denetim altına almanız lazım. Penguen 3.0 karşısında tehlike altında olup olmadığınızı öğrenmek için, ilk önce Penguen 2.0 tarafından etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmeniz gerek.

Eğer Penguen 2.0 size zarar verdiyse ve bununla ilgili bir şey yapmadıysanız o zaman muhtemelen Penguen 3.0 de size fatura kesecektir. Hemen harekete geçmekte fayda var.

Ne yapmalısınız?

Penguen’in hedeflerini öğrendiğinize göre, şimdi harekete geçme zamanı.

Eğer Penguen 3.0 tarafından cezalandırılırsanız, kapsamlı bir denetim yapmak zorunda olacaksınız. Manuel ceza uzun ömürlüdür. Proaktif (önleyici) olmak ve backlinklerinizi denetim altına almanız çok daha iyidir, yoksa ceza yediniz mi hayal kırıklığına uğrarsınız.

Burada backlinklerinizi nasıl denetim altına alacağınızı anlatacağım.

Misafir blogculuk ağlarından tüm linklerinizi silin

Az önce de dediğim gibi, bu kavram ve yöntem pek Türkiye’de kullanılmaz, ancak eğer siz de böyle yerlerden link aldıysanız hemen silmenizi öneririm.

Eğer aldığınız linkler üzerinde kontrolünüz varsa hemen onları silin. Eğer onların üzerinde kontrolünüz yoksa site sahibiyle iletişime geçin ve bu linkleri kaldırmalarını söyleyin.

Spam sitelerden tüm linklerinizi kaldırın

Belki kaç site size link verdiğini bilmiyorsunuzdur. Düşük kaliteli sitelerden, link dizinlerinden ve konu dışı sitelerden aldığınız linklerin derhal silinmesi lazım, aksi taktirde ilerideki algoritma güncellemelerinden ciddi ceza yiyebilirsiniz.

Tüm tam eşleşen anchor metin linkleri silin

Daha sonra ise, tam eşleşen anchor’lerden kurtulmanız gerek. Belki URL anchor’leriniz de vardır, bunlar tam eşleşen değildir. Az önce de anlattım, buna bir örnek olarak, “ucuz cep telefonlar” kelimesi http://domain.com/ucuz-cep-telefonlar sayfasına gidiyorsa o zaman bu tam eşleşen anchor linkidir.

Tüm optimize edilmiş anchor linkleri silin

Anchor’leriniz eğer anahtar kelimelerinize göre optimize edilmişse, o zaman bunları silin ya da Google disavow aracı ile reddedin.

Misafir yazı linklerinizi nofollow yapın

Eğer başka bloglarda konuk yazarlık yaparak birçok link aldıysanız, o zaman hemen bu sitelerle iletişime geçin ve bu linkleri nofollow yapmalarını isteyin. Ve umarım ki, eğer misafir yazarlık ile başka sitelerde yazı yayınladıysanız, bu yazılarınızda fazla anchor metin kullanmamışsınızdır, yoksa bu Penguen 3.0’ten darbe yeme şansınızı arttıracaktır.

seo-e-kitap

 

 

7 Yorum
 • byjacob
  Mayıs 15, 2014 at 9:44 pm

  bu iş sanılandan da sıkıntılı olacak desene

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Mayıs 16, 2014 at 3:32 am

   Evet, özellikle de anti SEO saldırısına uğramış sitelere yazık olacak.

 • Ali Gültekin
  Mayıs 16, 2014 at 6:41 pm

  Desenize ayvayı yedik 🙂

 • akif
  Mayıs 17, 2014 at 2:41 pm

  üstad birşey sormak istiyorum sitemizin çeviriye girmemesi için neler yapmalıyız zd backlinkler bu iş için etkilimi

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Mayıs 17, 2014 at 6:36 pm

   Site komple Türkçe olması gerekir, yabancı kaynaklardan backlink almak yerine Türkçe sitelerden backlink alınması gerekir.

 • Emrah Güngör
  Kasım 20, 2015 at 10:03 am

  Yanlış bildiğimiz o kadar çok şey varmış ki… Seo çok karışık ve birçok değişkeni olan bir dünya. İnşallah kısıtlı bilgimizle doğru şeyleri yapıyoruzdur 🙂

Yorum Yap