Önemli – Video Zengin (Rich) Snippet Nasıl Oluşturulur? – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Son birkaç yıldır zengin (rich) snippet’ler hakkında vızıltılar olmuştur. Zengin snippet’ler içeriğinizin SERP’te (arama motoru sonuç sayfası) tüm rakiplerinize karşı direnmesini sağlayan en iyi yöntemdir. Sitenizi tüm emekleriniz ile ilk sayfaya yükselttikten sonra insanlar sitenize tıklayacakları anlamına gelmez. Ama Google sonuç sayfasında sitenizin tıklamalarını arttırmak istiyorsanız o zaman birçok farklı türde zengin (rich) snippet’ler kullanabilirsiniz.

video-zengin-rich-snippet

Çeşitli zengin snippet’ler bulunmaktadır:

 • Authorship
 • Yıldız oylama
 • Şarkılar / Müzik Albümleri
 • Etkinlik Snippet’leri
 • Yorum
 • Ticari Snippet’ler

Aynı zamanda video snippet de mevcuttur. Aslında bu snippet’lerin ayarlamaları birbirinden farklıdır, bu yüzden size önerim her snippet’i ayrı ayrı kontrol etmeniz ve kendinize göre birisini seçmenizdir.

Video Zengin (Rich) Snippet için Youtube Video vs. Web Sitesi Videoları

Video zengin (rich) snippet hakkında kısaca anlatmak gerekirse, bazen Google’da arama yaptığınızda sonuçlarda çıkan küçük video diyebiliriz, kullanıcı da bu video’lu sonuca tıklayacaktır doğal olarak, çünkü aradığı şeyi video ile öğrenmek isteyecektir.

Aşağıda video zengin snippet’e örnek:

daily-motion-video-zengin-snippet

Ve elbette, birçok aramalarda YouTube video’ları da video zengin snippet şeklinde çıkacaktır:

youtube-video-zengin-snippet

Son zamanlarda insanlar video’larını hem YouTube sayfalarına hem de web sitelerinin sayfalarına yüklemek isterler, bu da aslında iyi fikir. YouTube sadece müzik ve film şirketleri için değil, aynı zamanda kendi hesabınızı da projeleriniz için aktif olarak kullanabilirsiniz.

İnsanlar YouTube’ı ziyaret ettiklerinde sağ tarafta ilgili videolar çıkacaktır, ve genelde o video’lar size ait değildir. Yani insanlar YouTube video’nuza tıkladıkları zaman sağ tarafta çıkan video’lara da tıklayacaktır, ve genelde sizin sitenizi ziyaret etmeyecektir.

Bunu önlemek için kendi sayfanızda video zengin snippet’i kullanmak için video’yu kendi web sitenizde barındırabilirsiniz. Fakat YouTube sonuçları herzaman sitenizden daha üst’e geçecektir.

YouTube içeriğiniz için video zengin snippet kullanmayın demiyorum, fakat stratejinin mantığını anlatmaya çalışıyorum. Eğer YouTube size iyi trafik kazandırıyorsa veya sizin için daha avantajlı ise, YouTube’a odaklanabilirsiniz (birçok firma bunu yapıyor zaten).

Video Zengin (Rich) Snippet’ler ile SERP’te (arama sonuçları) Direniş Göstermek

Video’nuzu YouTube’a yüklemeye veya yüklememeye karar verirken, atacağınız adımlar benzer olacaktır. Video barındırma ile ilgili aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

Adım #1: Sayfanın HTML kodunda video’nuzu schema.org işaretleme ile yükleme.

Google video’larınızı schema.org’u kullanarak işaretlemenizi önermektedir, çünkü Google, Microsoft ve Yahoo bu işaretlemeyi anlayabilmektedir. Eğer schema.org hakkında bilgiliniz yoksa burdaki Google’ın yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

Aslında bunun kolay yöntemini size açıklamak istedim, burdaki link‘e tıklayarak video’nuzun URL’sini ya da YouTube ID’sini yazmanız yeterli. Bu araç otomatik bir şekilde schema.org’u kullanarak size kaynak kodu oluşturacaktır, bu kadar basit 🙂 .

İpucu: İşaretleme (markup) kullanırken, içeriğinize kaynak kodu editörü ile eklerken, görsel editörünüzü tekrar açmayın, bu kodunuzu bozacaktır ve düzgün çalışmayacaktır.

Adım #2: Video XML Site Haritası Kullanın.

Video site haritası için birkaç tane WordPress eklentisi mevcuttur, ancak birçoğu sadece YouTube videoları için çalışmaktadır. Bir yazılımcıya bunu hazırlatabilirsiniz, ya da Yoast’ın premium eklentisi olan Video SEO for WordPress eklentisini kullanabilirsiniz, size tavsiyem ise WP Social Booster Pro eklentisidir. Bu eklentiyi kullanıyorum, ve memnunum, sadece Video SEO özelliği değil, aynı zamanda diğer sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu özellikleri de mevcut. Diğer WordPress SEO eklentileri ile çakışmıyor, “All in One SEO Pack” veya “WordPress SEO Yoast” SEO eklentileri ile çalışabilmektedir aynı zamanda. Bunun hakkında detaylı bir makale hazırlamayı düşünüyorum en kısa sürede inşallah.

Adım #3: Video zengin (rich) snippet’inizi Google Webmaster Tools’a ekleyin.

Webmaster Tools’a giriş yapın ve video site haritanızı ekleyin. Site haritayı göndermek basittir:

 • 1. Sitenizin Webmaster Tools sayfasında sol tarafta “Tarama” kısmında “Site Haritaları” yazan linke tıklayın.
 • 2. Yukarıda sağ tarafta “Site Haritası Ekleme/Test Etme” butonuna tıklayın.
 • 3. Kutucuğa site haritanızı yazın.
 • 4. “Site Haritası Gönder” butonuna tıklamanız yeterli.

Eğer sitenizi hosting’inizde barındırmak istiyorsanız, ve çok fazla trafik elde etmek istiyorsanız CDN kullanmanızda fayda var.

Daha sonra sonuç sayfasında siteniz video resim ile birlikte çıkacaktır. Bu da sitenize tıklama oranınızı arttıracaktır. Unutmayın, eğer sitenizde video zengin snippet kullanmak istiyorsanız video’nuzu YouTube’da değil, kendi sunucunuzda barındırdığınızdan emin olun.

6 Yorum
 • madalya
  Mart 5, 2014 at 4:39 pm

  çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz tebrikler.

 • Oğuzhan
  Mart 8, 2014 at 6:07 pm

  Görsellerin tıklanma üzerindeki etkisi büyük. Burada sitenin kaydını Google yaparakta büyük avantaj sağlanabiliyor.

  Mesela haber sitesini google’a news kaydı yaptırmanın haberler içerisinde aramalarda daha iyi bir sonuç vermekte.

 • film izle
  Mart 20, 2014 at 7:20 pm

  Düşüncelerinizden faydalanmaya çalışacağım

 • Oktay
  Aralık 29, 2014 at 10:26 pm

  Sitede yayımlanan yazılara ve sayfalara rich snippets eklentisi ile yıldız verilebiliyor. Peki sizce ana sayfaya yıldız verilebilir mi?

Yorum Yap