Matt Cutts: İç Linklerde rel=”nofollow” özniteliğini kullanmayın! – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Google Web Spam ekibinin yöneticisi Matt Cutts bu video’da web site sahiplerine, webmaster’lere ve SEO uzmanlarına “nofollow” özniteliğini iç linklerde kullanmamayı tavsiye ediyor, örneğin anasayfaya veya web sitedeki herhangi bir sayfaya link verirken “nofollow” etiketini kullanmamayı tavsiye ediyor.

Madrid’deki kullanıcının sorusu şöyle: “İç linklerde rel=”nofollow” etiketini kullanmakta bir sakınca var mı? Örneğin, şimdi ben giriş sayfaya giden linki kapatmak istiyorsam, bunu en iyi şekilde nasıl yapmam lazım?”

Matt Cutts da şöyle cevaplıyor:

– “Peki, size birkaç faydalı ipucu vermeme izin verin. Her şeyden önce, şunu bilmeniz lazım, rel=”nofollow” etiketiyle kapatılan linkler hiçbir şekilde link verilen sayfaya PageRank iletmezler. Bu yüzden, eğer sayfanıza PageRank iletmek istiyorsanız ve Googlebot’un bu sayfayı bulup indekslemesini istiyorsanız, sitenizde bulunan iç linklerde bu “nofollow” özniteliğini kullanmanızı tavsiye etmem.”

Matt Cutts konuşmasına devam ediyor: “Ancak sorunun daha derinine gitmekte ve farklı yönlerde tartışmakta fayda var: elbette, iç sayfalara giden veya giriş sayfaya giden linkleri “nofollow” etiketiyle kapatmanın web sitenize zararı yoktur. Ancak, genel olarak, içeriye giden linkler’in “nofollow” ile kapatılması doğru değildir. Giriş sayfaya veya sitedeki herhangi bir sayfaya giden linkleri arama motoru örümceklerine gizlemenin hiçbir anlamı yoktur”.

Google sözcüsü birkaç tavsiye daha ekledi: “İç bağlantı yapılandırmada temel kural şudur: Site içerisinde sayfalar arası PageRank aktarımını engellemeyin ve arama motoruna tüm sayfaları indekslemesine izin verin. Eğer arama motoruna sayfanızı göstermek istemiyorsanız, o zaman <noindex> etiketini kullanabilirsiniz”.

 

 

 

Yorum Yok

Yorum Yap