İlk Video – Google Penguin 4.0 Güncellemesi – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Transkript:

Merhaba arkadaşlar, şimdiden söylemekte fayda var, eğer SEO ve benzeri konular hakkında önemli ve güncel bilgilere sahip olmak istiyorsanız, YouTube kanalıma abone olmayı unutmayın, arada sırada hoşunuza giden videoları beğenirseniz veya paylaşırsanız bana verdiğim bilgiler için teşekkür etmiş sayılırsınız.
Endişelenmeyin, bu kanalda saçma sapan konularla zaman kaybetmeyiz, yani sokağa çıkıp insanlara SEO’nun ne demek olduğunu sormayız, ya da İstanbul’un havası hakkında, İzmir’in kızları hakkında ya da saçma sapan oyunlar hakkında bahsetmeyiz.

Neyse, ilk konumuza geçelim.

Bugün Google Penguin 4.0 ile ilgili önemli bilgiler paylaşmak istiyorum. Tabii biraz geç oldu, en azından hiçbir önemli SEO tekniği paylaşmayan popüler, yabancı SEO blogları gibi konu ile ilgili saçma sapan bilgiler içeren makaleler hazırlayıp insanların değerli zamanını çalmadık. Burada tamamen kendi deneyimlerimi, uyguladığım etkili yöntemleri sizinle paylaşmak istiyorum.

İlk olarak şunu belirtmekte fayda var, gözlemlediğim kadarıyla Google’ın amacı SEO’yu bitirmek.
Haklılar, onların yerinde olsam ben de SEO’yu bitirmek için uğraşırdım, çünkü gerçeği söylemek gerekirse SEO – spamdır, evet, ne kadar inkar etseniz de bu doğrudur. Google’ın istediği şey nedir? Sitenizi düzgün yapın, içerikleriniz özgün ve kaliteli olsun bla bla bla… Herkesin bildiği şeyler.

Ancak biz, SEO uzmanları, ne diyoruz?

Herneyse, tamam Google, tamam anladık…

Bir de tabii, çoğu backlink türlerinin zararlı olduğunu da söyleyip duruyorlar. Google’ın istediği backlink tarzı nedir? Örneğin, birisi e-ticaret sitenizden ürün alacak da, çok beğenecek de, blogu varsa (bu tabii çok düşük ihtimal) orada aldığı ürünün resmini paylaşacak, bir de sizin sitenizin ürün sayfasına ya da direkt ana sayfaya link verecek. İşte bu

Google’ın istediği doğal backlink.

Bu öyle düşük ihtimal ki, Royal Flush’ın gelme olasılığından bile çok daha düşük.
İşte bu yüzden meşru SEO bloglarını ciddiye almanızı önermem. Aynı şeyleri tekrar tekrar pişirip ortaya koyuyorlar. Bunlar SEO ile ilgili hiçbir şey bilmezler, sadece ağızları iyi laf yapar. Bizim işimiz iş yapmak, ağzımızın iyi laf yapması değil.

Haksız mıyım? Haksızsam yorumlara niye haksız olduğumu, “bence” kelimesini kullanmadan mantıklı bir şekilde yazabilirsiniz.

SEO’nun gerçek yüzünü anlattığıma göre, Penguin 4.0’e geçebiliriz.

Aslında Penguin 4.0’ün ne olduğunu açıklayarak da zaman kaybetmek istemiyorum. Ama bir kere girdiysek bu konuya, sorunsuz bir şekilde kapatmamız lazım.

Penguin 4.0’tten sonraki gerçeklerden bahsedelim.

1 – Güncellemeden sonra spam linkler hala tehlikeli.

Resmi kaynaklara göre Penguin 4.0 ile kalitesiz linkler reddediliyor. Hatırlarsanız, Google 6 sene önce de spam linklerin görmezden gelindiğini söylemişti, ancak gördüğümüz kadarıyla anti SEO hala işe yarıyor. En basit örnek, SEOamk.com.

2 – SEO araçları artık eskisi kadar etkili değil.

SEO araçları derken yanlış anlaşılmasın, backlink kontrol, site analiz gibi araçlardan bahsetmiyorum. Backlink alma araçlarından bahsediyorum. En çok kullanılanlar, GSA Search Engine Ranker, SEnuke ve XRumer. Ben şahsen GSA Search Engine Ranker aracını kullanıyorum uzun zamandır, daha geçen sene kolaylıkla web siteleri en önemli kelimelerinde bu aracı kullanarak Google’da ilk sayfaya yükseltiyordum. Fakat ne yazık ki, Penguin 4.0 güncellemesinden sonra artık pek etkili değil. Ben de araştırmaya karar verdim, bu aracı aktif olarak kullanan yabancı SEO uzmanları da aynı sorunu yaşıyorlarmış.

3 – Backlinkler insanlar tarafından tıklanmasa da işe yarar.

Sadece bu son güncellemede değil, yıllar önce de, birçok paranoyak SEO uzmanları backlinklerin insanlar tarafından tıklandığında daha güçlü hale geldiği ile ilgili bahsettiği efsaneleri hepimiz duymuşuzdur. Bu tamamen yalan. Aslında Google bunları analytics ile rahatlıkla ölçebilir, ancak ilginç bir şekilde bunlar hiçbir işe yaramıyor. Kendim denedim, aldığım backlinkler üzerinden hit gönderdim uzun süre boyunca, ancak ek avantaj sağlamadı. Bu yüzden backlink almaya devam edin, yeter ki Google o linkleri görebilsin, backlinklerinizi indeksletmeyi unutmayın, nitekim Google son zamanlarda çoğu şeyi indekslemek istemiyor.

4 – Tanıtım yazıları eskisi kadar etkili değil.

Her önemli güncellemeden sonra tanıtım yazılarının etkisinin giderek azalması herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ancak Penguin 4.0’tten sonra artık tanıtım yazılarının etkisi neredeyse tamamen kayboldu.
Güncellemeden yaklaşık 2 ay sonra bir web sitesine Türkiye’nin en büyük haber sitelerinden tanıtım yazıları aldım, sıralamalarda ne yazık ki hiç kıpırdama olmadı. Bu yüzden SEO yaparken tanıtım yazısına pek fazla bütçe ayırmayın, diğer yöntemleri de göz ardı etmeyin.

5 – En iyi link stratejisi – katmanlı backlink inşasıdır.

Bu her zaman böyleydi, ancak bunun da etkisi giderek azalıyor. Son güncellemeden sonra çoğu linklerin indekslenmediği için kendimiz bu linkleri indekslettirmek için bir takım teknikleri uygulamalıyız. Örneğin, pingleme bir işe yaramıyor, eskiden insanlar bir şey indeksletmeye çalıştığında pingleme yapıyorlardı. Bu katmanlı link inşasındaki binlerce, on binlerce hatta yüz binlerce linklerinizi indeksletmenin en iyi yolu OneHourIndexing.co aracıdır, ücretlidir, ancak işe yarar. Ben GSA Search Engine Ranker kullanırken kendi indeksleme aracını kullanmak yerine, bu OneHourIndexing’i kullanıyorum, bazen de GSA Search Engine Ranker ile site analiz araçları ile linkleri indeksliyorum, o da etkili bir yöntem.

6 – Kendi PBN’inizi kurun.

Kendinize ait projeler için kendi PBN’inizi kurun. Fakat bu projenize ait ana sitelerinizi ayrı webmaster tools yeni adıyla Search Console hesaplarınıza ekleyin. Çünkü izimizi tamamen kaybettirmemiz lazım. Bu PBN’inizdeki domainler mutlaka kaliteli ve otoriter olsun, geçmişi temiz olsun. Bu ağınızdaki siteler normal siteler gibi gözüksün, böylece ahrefs, majestic gibi backlink analiz botlarını engellemekle uğraşmazsınız, çünkü robots.txt ile bu botları engellediğinizde Google hemen farkediyor, ve PBN olduğunu anlıyor.

Evet, video’muzun sonuna geldik. Sorularınız varsa yorum kısmına yazabilirsiniz, bir sonraki videoda o konular hakkında da bahsetmeye çalışırım. Video hoşunuza gittiyse beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın lütfen.

 

Paylaş
11 Yorum
 • Berat BAK
  Şubat 25, 2017 at 12:39 pm

  Öncelikle merhabalar;
  SEOAmk.Com’dan beridir tüm yazılarını takip ediyorum. Hatta SEO nedir anlatımlardan başlayarak katmanlı link inşaası money robot submitter gibi bir çok konuyu senden öğrendim diyebilirim.
  Video çekimi yapman ve video’da ki konuşmayı birde metinsel yazıya dökmen çok güzel birşey. Üstelik yazılarını da fotoğraf olarak eklemen çok güzel yazı yazmakla uğraşmadan bilgiye çok kolay ulaştırdın. Ancak ilk video’n olduğu için tabi profesyonel birşey beklemiyordum. Önünde sanırım kağıdın var ordan direk okuyup geçmişsin bir sonra ki videonda direk kameraya bakarak aklına geleni söylemeni tavsiye ederim. Sadece önemli başlıkları bir kağıda not alırsın o sıralamaya göre anlatırsın. Ancak verdiğin bilgiler şüphesiz ki çok değerli. Tanıtım yazıları içinde hatırı sayılır bir tanıtım yazısı aldım. Fakat dediğine göre hiç bir işime yaramayacak. Hatta dün itibari ile spam cezası vs. almamama rağmen anahtar kelimelerimde kaybolma yaşadım. 2. sayfadan birinci sayfa hayali kurarken bugün hem tanıtım yazılarının bir işe yaramadığını öğrendim hemde sitem sıralamadan kaybolu. Bu durumda önebileceğin bir yol haritası varmı. Çünkü kafam durmak üzere ve ne yapacağımı bilmiyorum ?

  Son olarak seo araçlarının etkisini kaybettiğini söyledin. Money Robot Submitter’a değinmedin. Oysa senin anlatımlarından sonra bastık parayı aldık 🙂 Buda etkisini kaybetmiş olma olasılığı var mı ? Çünkü son 3 aydır hiç bir etkisini görmedim. Hatta gelen bazı backlinkleri ise silmek zorunda kaldım Ahrefs’de Spam olarak gördükden sonra…

  Bir daha son olarak diyeyim kısa keseyim.

  Tanıtım yazıları en güvenilir limandı. Hızlı yükselmek Footer linkti. Hepsi etkisini kaybetti.

  Geriye elde etkileşimli Yorum backlinkleri,bookmark, sosyal ağlar kaldı. Etkisini kaybetti derken şundan mı bahsediyoruz tanıtım yazısı hala iş görür ama eskisi kadar etkili bir yükselik beklemeden katmanlı çalışma ile daha iyi hale mi getirilmeli. Yoksa artık tanıtım yazılarından uzak mı durulmalı. Veyahut başka backlink yöntemleri varmı ? Bundan sonra ki işlemleri neye göre yapmalıyız tam olarak önerdiğin nedir ayrıntıya inersen sevinirim.

  Şimdiden okuduğun için teşekkür ederim.

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Şubat 25, 2017 at 2:10 pm

   Merhaba,

   Öncelikle detaylı bir yorumun için teşekkür ederim.

   İleride doğaçlama yapmayı düşünüyorum zaten.

   Money Robot’u uzun zaman önce anlatmıştım. O zamandan beri Google’da çok şey değişti.

   Bir şey diyemeyeceğim, çünkü sitenizin birkaç hafta incelenmesi, test edilmesi vs lazım, artık backlinklere bakarak da hemen bir şey söyleyemiyorsun, özellikle son güncellemeden sonra.

   Fazla tanıtım yazısı almak yerine birkaç tane al, birkaç tane tumblr’dan vb. sitelerden al. Onları da katmanlı link inşası ile güçlendir.

   Sorduğun soruların cevabını kesin bir şekilde burada yazamam, ama bununla ilgili eğitim seti yapmayı düşünüyorum, arada sırada işte böyle YouTube’da videolar da paylaşacağım.

   Kolay gelsin.

 • Husamettin Unal
  Şubat 25, 2017 at 12:46 pm

  Videolarınızı merakla bekliyoruz,Bu değerli bilgiler için teşekkürler SEO efsanesi.

 • Omer Mansuri
  Şubat 25, 2017 at 3:26 pm

  merhabalar hocam;

  sizin sayenizde çok şey öğreniyorum, Allah razı olsun. anahtar kelime aracı google’ın kullanıyordum ancak aranma hacmi verilerini farklı göstermeye başladı. Eskinde 25.000-150.000 gösterirken şimdi 1b-10b gösteriyor ve ben anlamıyorum ne demek istediğini fazla.

  iyi bir aranma hacmi gösteren ve ücretsiz olan araç var mıdır?

  Dİğer bir sorun ahrefs.com sitesi ile ilgili bir video düzenleme şansınız var mıdır? rakip baclick analizi için almayı düşünüyorum.

  Siteme de bir göz atarsanız sevinirim, eksik varsa söylerseniz daha çok mutlu olurum 🙂

  Saygılarımla;

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Şubat 26, 2017 at 12:07 am

   Merhaba,

   Teşekkür ederim. Aranma hacimlere AdWords kullanıcılar erişebiliyor artık. AdWords hesabınıza biraz para yükleyin, biraz zaman geçtikten sonra göstermeye başlar.

   Ahrefs’te pek bir şey yok, rakibinizin sitesini analiz eder hemen backlinklerine erişirsiniz zaten, kullanımı çok kolay.

   Bu arada siteniz de güzel gözüküyor.

   Saygılarımla

 • Muhammed Alakuş
  Şubat 25, 2017 at 7:56 pm

  Video ve yazılı içeriğinizi çok beğendim. Çok başarılı çok teşekkürler. 🙂 Devamını bekliyoruz.

 • Enes
  Mart 2, 2017 at 6:15 am

  Hocam GSA Ser için temiz listeleri nasıl bulabilir veya oluşturabiliriz?

 • Numan Acar
  Mart 13, 2017 at 1:13 am

  Yinemi güncelleme 😀 asdd

 • Metin
  Mart 21, 2017 at 11:09 pm

  Gelen güncelleme ile 300 hit alan site şuanda 80 100 k arasında seyrediyor. Ayrıca google’dan gelen hit’de ciddi düşüşler yaşamaktayım sizce nedeni nedir?

Yorum Yap