Neden Etkisiz Google Disavow Aracını Kullanmamalısınız? | SEOamk

Eğer SEOamk’yi uzun süredir takip ediyorsanız siz de farketmişsinizdir, yaklaşık 2 sene boyunca Google.com.tr’de “SEO” kelimesinde ilk 5 sırada olan SEOamk.com sitesi yaklaşık 6 aydır bu kelimede cezalı. Google Penguin 4.0 güncellemesi başladığında çoğu web site sahipleri ve web sitesinden ciddi gelir elde eden firma sahipleri panik içindeydi, çünkü sitelerinin trafiği ciddi oranda düşmüştü, 2 hafta boyunca SEOamk.com’a hiçbir şey olmadı, aksine 3.sıraya yükselmişti. Daha sonra da saldırı yapıldı, sunucu 5 gün kapalı kaldı, o sırada da binlerce spam link kasılmıştı, ve site 2.sayfaya gitmişti, ben de eskiden işe yarayan tekniklerle siteyi kurtarmaya çalıştım ama hiçbiri işe yaramadı, ve siteyi SEOefsanesi.com’a taşıdım. Sektördeki diğer uzmanlara danıştım, onlar da yardımcı olamadılar maalesef. Kimin yaptığını da hemen tespit etmiştim, çünkü kibirleri yüzünden kendilerini ele vermişlerdi. Neyse, şimdi konuya geçeyim, çünkü devam edersem ileride birileri yolda yürürken kafalarına tuğla düştüğünde, yıldırım çarptığında veya herhangi bir şanssızlıkla karşılaşırsalar burada yazacaklarım mahkemede delil olarak kullanılabilir ve suçsuz yere emekli olabilirim.

Google Disavow Aracı Nedir?

Gelelim hiçbir etkisi olmayan Google Disavow aracına. Bu araç, reddetmek istediğiniz (spam) linklerin listesini yüklemenizi ve sitenizi derecelendirirken Google’ın onları görmezden gelmesini söylemenizi sağlar.

Daha önce algoritmik cezaya kurban olmuş çok sayıda siteleri kurtarmaya çalıştım, çoğunu kurtarmıştım ama bazılarını ne yaptıysam kurtaramamıştım, bunlardan biri de SEOamk.com sitesi. Hepsinde de Google Disavow aracını kullandım, ama ne yazık ki hiçbirinde etki etmemişti, kullandığım etkili kurtarma yöntemleri ise linkleri site sahipleri ile iletişime geçerek teker teker silerek doğal görünümlü link inşası yapmak, diğer bir yöntem de yeni domaine taşımak.

Google Disavow Aracını Neden Kullanmamalısınız?

Anlatayım. Bu aracı kullananların çoğu reddetmek istedikleri linkleri kendileri almışlardır, çünkü genelde önemli ve trafiği fazla sitelere negatif SEO yapılıyor rakipler tarafından, yoksa tesisatçının sitesine, oyun ve program indirme sitesine, ya da flash oyun sitelerine, kişisel bloglara spam link kasmakla kim uğraşacak. İşte bu yüzden de Google bu Disavow aracını tuzak olarak kullanıyor, böylece link reddedenlerin kendi aldığı kalitesiz linkleri hemen öğrenebilecek. Kanıt mı istiyorsunuz? Araştırmalarım.

Fakat çoğu site sahipleri de Google Disavow’un işe yaradığını söylüyorlar. Belki de ben bu konuda onlar kadar şanslı değilimdir. Gene de siz bilirsiniz, bu aracı kullanmayıp linkleri site sahipleri ile iletişime geçip kaldırarak, ya da linkler fazla ise sitenizi (A) yeni bir domain (B) üzerinden başka bir yeni domaine (C) taşıyıp şansınızı arttırabilirsiniz. Çünkü Google Disavow’u kullanırsanız sitenizi bir daha asla eski haline döndüremeyebilirsiniz, kendinizi ele verirsiniz, linkleri ister kendiniz almış olun isterse rakipler, Google’ı ilgilendirmez. Nitekim, Google’ın yerinde ben olsaydım ben de bu aracı tuzak olarak kullanırdım, ayrıca SEO’yu öldürmek için de tüm siteleri (dev siteler hariç) sık sık rastgele sıralardım.

2009 yılında Google, kalitesiz linkler hakkında endişe etmememizi söylemişti, ancak daha önceden olduğu gibi onları reddetmek yerine, şimdi ise kalitesiz linkleri sitelerin sıralamasına karşı negatif sinyal olarak kullanıyor.

Negatif SEO Çağı

Penguin 4.0 güncellemesinden sonra negatif SEO artık oldukça etkili ve çok kolay.

SEO uzmanları rakiplerini negatif SEO ile yok edebildiği için Google’a gelen şikayetler artmaya başlamıştı.

Çok kısa bir süre içinde deneyimli SEO uzmanı istediği herhangi bir siteye (dev siteler hariç) neredeyse tamamen hasar verebilir.

İşte bu yüzden Google, negatif SEO’ya kurban olmuş site sahiplerinin sakinleşmeleri için bu etkisiz aracı sundu.

SEOamk.com’a yapılan negatif SEO’yu düşmanım doğrudan kendisi yapmasa da (çünkü kendisini çok iyi tanıyorum, neredeyse her konuda beceriksizdir, YouTube’da kurtlar vadisinin video’larını izleyip gaza gelip sanalda mafyacılık oynamaktan başka bir şey yapamıyor) muhtemelen 5 dolara ağzı açlıktan kokan hintli birisine yaptırmıştır. Bu yazdıklarımı okuyup çok atarlanabilir, ve sunucu birkaç dakika kapalı kalabilir, aslında saldırıyı da başka birisine yaptırıyor, onu da tespit etmiştim. Muhtemelen saldırıyı da kali linux’teki SlowHTTPTest ile yapıyor, galiba Google’a “nasıl hacker olunur?” diye aratan hevesli çocuklardan biri o da.

Neden Google Disavow SEO için Kötü?

Bu, aslında çözemediği bir sorunun çözümü olarak görünen kapandan başka bir şey değildir.

Problem şu ki, gerçekten ne yaptıklarını bilmeyen birçok SEO uzmanı var. Neyin yanlış olduğunu ve neden cezalandırıldıklarını gerçekten bilmiyorlar. Bu arkadaşlar Google Disavow aracına sürü halinde akın ediyorlar, kalitesiz link olmasa bile Google’a satın aldığı veya almış olduğu her linki bildiriyor.

Aslında siteleri site dışı değil de site içi cezalarına da yakalanmış olabilir, panda veya buna benzer… Fakat yararlı birçok linkleri Google’a bildirirler.

Sonuç olarak Google, topladığı bu verilerde bulunan sitelerden (örneğin: tumblr, haber siteleri veya forum siteleri) alınan linkleri sıralama sinyali olarak kullanmayabilir.

Örnek vereyim:

Diyelim ki, harika sonuç veren backlink hizmetinden (PBN, backlink paketi veya SEO hizmeti) yararlandınız, anchor text’leriniz çeşitli, doğal görünümlü ve Google’da yükseldiniz, harika!

Başka bir müşteri de aynı hizmetten yararlanıyor fakat anchor text’lerini doğru bir şekilde çeşitlendirmiyor ve Penguin bazlı ceza alıyor.

Bu müşteri gidiyor ve bu hizmet sağlayıcıdan aldığı tüm bağlantıları kalitesiz link olarak reddediyor.

Problemi görüyorsunuz değil mi? Böylece bu hizmetten yararlanan herkes (tabii ki siz de) bir anda kalitesiz linklere sahip oluyor.

Böylece bu beceriksiz andavallı herkesi tehlikeye atıyor.

Neden aldığınız backlinkler eskisi kadar etkili değil?

Az önce anlattım, bazı beceriksizler daha önce bu backlinklerin bulunduğu siteleri Google Disavow aracına kalitesiz olarak bildirmiş olabilir. İşte o yüzden çoğu dev haber sitelerinden bile aldığınız backlinkler artık hiçbir işe yaramıyor.

Peki ne yapmalıyım?

Eğer web sitenizden iyi gelir elde ediyorsanız birden fazla site açıp hepsiyle uğraşın. Sosyal medya sayfalarınızın takipçilerini arttırın, e-posta abone toplayın, farklı gelir kaynakları oluşturun. Böylece rakipleriniz sizi kalitesiz linklerle kolayca yok edemez.

Linklerinizi Asla Reddetmeyin

Sonuç olarak, Google Disavow aracını linklerinizi reddetmek için kullanmayın.

Sadece yangına körükle gitmiş olacaksınız.

Paylaş

İleri düzey SEO uzmanı ve iş adamı.

9 Yorum
 • Uğur Uğurcan
  Şubat 5, 2017 at 7:34 pm

  Bu araç hakkinda cok farkli bir yorum olmus. Benim bildiğim reddettigin sadece o url sadece senin sitenin bir sinyali olmaktan cikiyor diger siteleri etkilerse eger google siralamalari alt ust olur bir kisinin yaptığı islem tum sitelere patlar ama sanmiyorum.

 • ertan yetginoğlu
  Şubat 5, 2017 at 7:56 pm

  Bu google bizi paranoyak etti. Artık neyin doğru neyin yanlış olduğunu bilmiyorum. Kafa karmakarışık. Yazınızı okudum ama mantıken mantıklı 🙂 Ama bende 3 sitemi disavowla cezadan çıkardım, yada ben öyle sanıyorum.

 • Halil
  Şubat 6, 2017 at 12:29 am

  Aslında çok mantıklı. Disavow ile reddedilen linkler dışında kalan linkleri kendiniz almış gibi görünürsünüz ve bu da doğal olmadığınızı gösterir. İyi bir tuzak. Tespitler harika.

 • mehmet
  Şubat 12, 2017 at 12:32 am

  Yazı için teşekkürler. Farklı bir bakış açısı olmuş. 4-5 sene sektöründe lider olan web sitem (büyük ihtimalle) bu penguin adı verilen algoritma nedeniyle 2013’ten beri yerlerde sürünüyor. Çok emek verildiği için ben de ısrarla üzerinde duruyorum ve kapatmadım siteyi, yönlendirme yapmadım veya yeni bir site açmadım.

  Google’a birçok kez ulaşma çabalarım sonucunda kısmen geri dönüşler alabildim. Doğal olmayan bağlantılar denildi, ama ben web sitem yükselirken veya bu düşüşün başlangıcında hiçbir şekilde backlink olayına girmemiştim, tamamen doğal olarak gelişmişti, Kaliteli özgün içerik ürettim, sıralamalarda üstte yer aldım ve diğer sitelerde paylaşılmıştı, Tüm püf noktası buydu. İçerik kraldır, kullanıcı odaklı falan filan felsefelerini tamamen uygulayan yapıdaydım.

  Söylediklerinizi bazı noktalarda kaynağından teyit eden bilgiler aldığımı söyleyebilirim. Google’ın nasıl bir değerlendirme yaptığını tam olarak bilmemiz mümkün değil. Ama gerçek zamanlı penguin algoritması nedeniyle reddedilen linklerin zararlı etkisinin gerçek zamanlı, yakın zamanlı veya birkaç haftaya kadar kalkması gibi birşey söz konusu değil. Halen bu konuda bir süre yok.

  Şimdi bakıyorum doğal olmayan bağlantıların dibine vurmuş adam, footer linkler, gizli linkler ne ararsan var ama adam ilk sayfada?

 • esref
  Şubat 15, 2018 at 7:25 pm

  Öncelikle konu gerçekten çok güzel seçilmiş. Bende henüz 1 yıllık olan sitemi güçlü rakiplerim olduğu halde 2. sayfa sayfanın başlarına kadar getirdim. Sonradan biraz araştırma yaptım fazla link çıkışı olan sitelerin backlinklerini iptal etmeliyim diye ama bazılarını yapamadım. Disavowla 18 tane linki bildirdim ve diğer gün web sayfam ortalıktan kayboldu. Söylediğiniz gibi bu tamamıyla google nin tuzağından başka birşey değil , göz göre göre kendinimizi ele verdik resmen.

Yorum Yap

KRATOS SEO

Eğitim Seti Sınırlı Sayıda