En Önemli SEO Tavsiyesi – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

SEO tavsiyesiBu makalede çok etkili bir SEO tavsiyesi paylaşacağım.

Genelde insanlar sitelerini Google’da ilk sayfaya yükselttikten sonra başarıya ulaştıklarını düşünürler, ve sitelerine gelen daha fazla ziyaretçileri, satışlarını takip etmeye başlarlar. Bu en büyük hata. Günümüzde her sektörde rekabet oldukça yoğun. Bu yüzden sitenizi Google’da ilk sayfaya yükselttikten (ister SEO hizmeti alarak, ister kendiniz SEO yaparak, farketmez) sonra 5-10 tane daha site açın ve onları da Google’da ilk sayfaya yükseltmeye odaklanın.

1. Sebep – Trafik

Google arama sonuçlarında ilk sıradaki sitenin tıklanma oranı yaklaşık %31.24, ikinci sıradaki sitenin ise %14.04, üçüncü sıradakinin %9.85, dördüncü sıradakinin %6.97, beşinci sıradakinin %5.50, 6-10.sıradakilerin 3.73, ikinci sayfadakilerin %3.99, diğer sayfadakilerin ise %1.60.

Genelde vikipedi, .gov ve .edu siteleri geçmek bazen çok zordur, çoğu anahtar kelimelerde ilk sırayı bu tür siteler alır, bu yüzden bu tür sitelerle rekabet etmek yerine 5-10 tane daha site kurun ve onları ilk 5 sıraya yükseltmeye çalışın, böylelikle trafiğin %67.6’sını siz alırsınız, ilk sıraya yükselip de sadece %31.24’ünü almaktan çok daha iyidir.

2. Sebep – Sigorta

SEO hayat sigortası

Eğer profesyonel SEO uzmanı değilseniz ve sitenize backlink alarak Google’da ilk sayfaya yükseldiyseniz yarın öbür gün algoritma güncelleme ile siteniz ilk sayfadan düşebilir, ve hatta tamamen arama sonuçlarında kaybolabilir. Ya da SEO hizmetini kalıcılık garantisi vermeyen beceriksiz SEO firmalarından alırsanız bu kez de aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden Google’da ilk sayfada birden fazla siteniz olsun, böylece sitelerinizden biri algoritma cezası yediğinde gelirinizi pek fazla etkilemez, hemen o siteyi kurtarmak için harekete geçersiniz, ve eğer ciddi bir ceza yediyse, başka bir deyişle kurtarılamaz hale geldiyse de 2-3 tane daha site açıp onları yükseltmeye odaklanırsınız, çünkü yeni siteler yükselene kadar diğer sitelerinizden bazıları da ceza yiyebilir.

Size tavsiyem kalıcılık garantisi veren SEO firmalarıyla anlaşın, tabi SEO için yeterli bütçeniz varsa, yoksa da lütfen fiyat araştırmak için boşuna zamanınızı harcamayın, çünkü 50 TL’ye de SEO hizmeti veren var, 50,000 TL’ye de.

Platformlar

Normal web site kurup yükseltmenize gerek yok, çünkü basit gibi görünse de birden fazla siteyle uğraşmak pek kolay olmaz, her bir site için farklı hosting firmasından hosting paketi almak, her birine özel IP almak, ve her birine özgün içerik girmek zahmetli bir iştir. Aşağıdaki sitelerden oluşturduğunuz sayfaları da yükseltebilirsiniz:

 1. Facebook (yükseltmek kolaydır)
 2. Twitter
 3. YouTube (spam tekniklerle hala çalışıyor)
 4. Web 2.0 bloglar (aşırı rekabetli kelimelerde yükseltmek çok zordur)
 5. Pinterest

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Ne yazık ki, insanlar genelde AdWords ve SEO‘ya yatırım yaparlar, ancak dönüşüm oranı optimizasyonunu ciddiye almazlar. Trafiği fazla olan e-ticaret sitelerinde sadece satın alma butonunun rengi bile değiştirildiğinde satışlar iki katına çıkabilir, bu tabi yüzlerce örnekten bir tanesi, belki de ürün sayfalarında ziyaretçiler ürünle ilgili resim değil de video izlemek istiyorlardır, ve eğer ürün sayfalarına ürünle alakalı video eklenirse satışlar bu kez 4 katına çıkabilir. Dönüşüm oranı optimizasyonu sadece sitenin içi ile alakalı değil, aynı zamanda Google sonuçlarında başlıklarla ve açıklamalarla da ilgilidir.

 1. SEO Başlık Etiketleri – Marka mı ya da ilgi çekici başlık mı?
 2. Meta açıklamalar – Genelde ilgi çekici açıklamalar önerilir. Örneğin: “Sunucularımız %99,9 uptime garantilidir, eğer %99,9’un altına düşerse tüm zararlarınızı karşılayacağız”. Sadece ilgili bir örnek verdim, eğer hosting firmanız varsa ve %99,9 uptime garantisi verdiğinizi söylüyorsanız, maalesef bu artık insanların dikkatini çekmiyor, çünkü hosting firmaların hemen hemen hepsinde aynı garantiyi veriyorlar, ama önemli olan rakiplerinizden farklı olmak.
 3. Farklı tasarımlar kullanın.
 4. Sıcaklık Haritası (heat map) Testi – bununla ilgili ücretsiz WordPress eklentisi mevcut.
 5. Eylem Çağrısı (CTA) – optimizely.com veya vwo.com’u deneyin.

Bana sorarsanız bu blogda paylaştığım en önemli konulardandır. Bu yüzden tarayıcınızda yer işareti koyabilirsiniz.

Paylaş
6 Yorum
 • tuğrul baba
  Temmuz 1, 2016 at 3:25 am

  Yazı için teşekkürler

 • hasan tanrıöver
  Temmuz 14, 2016 at 12:26 pm

  Merhaba Hocam Bir soru olarak şunu sormak istiyorum.
  Web sitem eğlence, haber ve ilginç şeyler üzerine. Sadece Trafik çekmek istiyorum belirli bir hedef kelimem yok bunun için Sosyal ağları kullanmak doğru mu yoksa büyük haber siteleri ya da benzeri sitelerden reklam mı alayım?

 • Okan altun
  Mayıs 30, 2017 at 11:55 pm

  Güzel makale olmuş. Saol üstad

Yorum Yap