Backlinklerinizi Zamanlayarak Sandbox’u Alt Edin – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Backlinklerinizi Zamanlayarak Sandbox'u Alt Edin

Sandbox Etkisi Nedir?

Bir önceki yazımda en rahatsız edici SEO sorunlarından biri olan Google’da ikinci sayfada takılıp kalmaktan bahsetmiştim. Bu yazımda da size sandbox hakkında önemli bilgi paylaşmak istedim.

Siteye agresif şekilde linkler aldığınız zaman sıralamalarda pek olumlu sonuçlar görmüyorsanız muhtemelen sandbox kapınızı çalmıştır.

2014 yılının ortalarında insanlar yeni domainlerde sandbox etkileriyle karşılaşmaya başlamışlardı. Daha önce ise yeni domainlere birkaç sağlam backlink alarak 5-6 gün içinde Google’da ilk sayfaya yükselebiliyorduk. Son zamanlarda insanlar 2-3 aylık domainlerde bile sandbox etkisiyle karşılaşmaya başladılar.

Tabi her zaman çözüm yolu buluruz.

Sandbox Etkisini Azaltma Yöntemi Nedir Peki?

Anti Sandbox Backlink İnşası

Sosyal Linkler – Genelde, sitelere ilk olarak sosyal medya sitelerinden linkler alınır. Böylece insanlar tarafından yavaş yavaş tanınmaya başlar.

Haber Siteleri – Tabi sağlam haber sitelerinden bahsediyorum. Amaç bu haber sitelerden backlink alarak yükselmek değil, ziyaretçilerinizin sayısını artırmak, hatta bu sitelerden linkleri nofollow olarak alın. Asla anahtar kelimeye backlink almayın, sadece marka kelimelerinize ve URL’lere alın.

Sosyal Patlama – Haber sitelerden link aldıktan 1-2 gün sonra 1 aylık sosyal sinyal planı oluşturun, sosyal medya sitelerinde 30 gün boyunca toplam 50’den fazla paylaşımlar yapın. Bazı insanlar sosyal medya paylaşımı konusunda abartırlar, ne kadar çok paylaşım yaparlarsa o kadar iyi yükseleceklerini düşünürler, ancak bu doğru değil. Sosyal sinyaller için FCS Networker kullanıyorum.

Tanıtım Yazıları – sosyal sinyallerden yaklaşık bir hafta sonra haftada 1-2 tane tanıtım yazısı almaya başlayın. Yüksek kaliteli bloglardan, haber sitelerinden almanızı öneririm, 10-15 liralık sitelerden uzak durun. İstediğiniz yere yükselinceye kadar tanıtım yazısı almaya devam edin.

Paylaş
4 Yorum
 • Erdoğan ÜSTÜNDAĞ
  Nisan 26, 2016 at 5:57 pm

  Hocam merhaba; Yazını mukemmel ve eğitim setinizi alanlardanım ; FCS Networker ile ilgili bahseder misiniz biraz acaba ?

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Nisan 26, 2016 at 6:00 pm

   Merhaba. Teşekkür ederim. FCS Networker biraz geniş konu, onunla ilgili birkaç gün içinde birkaç tane video oluşturup burada yayınlamayı düşünüyorum.

 • Omer İstan
  Nisan 28, 2016 at 11:29 am

  Merhaba Cok Verimli Paylasimlarda Bulunuyorsunuz.Size Bir Sorum Olacakti ;
  4 Aylik Bir Domaine Sahibim Google Webmaster Araci İle Sitenize Baglantilar Kismini Hergun Duzenli Kontrol Ederim 5010 baglanti var siteme 60 tanesini bilmiyorum.Geri kalan İse 4150 felan actigim paravan sitelerden wordpress blogcu vs vs
  Siteme gelen bilmedigim baglantilar hakkinda ne yapabilirim
  Gelen Baglanti Sayisi Cok mu Fazla ?
  Tesekkur eder iyi calismalar dilerim

  • Atamyrat Hangeldiyev
   Nisan 28, 2016 at 12:06 pm

   Merhaba,

   Evet aşırı fazla. İstenmeyen bağlantıları sitelerin sahipleriyle iletişime geçerek kaldırtmaya çalış, geri dönüş yapmayanları da Google Disavow Bağlantı Reddetme aracı ile reddedersiniz.

Yorum Yap