Adım Adım PBN Kurma (Video’lu Anlatım) – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

Transkript:

Merhaba arkadaşlar, bir önceki video’da Google Penguin 4.0 güncellemesinden bahsetmiştik. Bir arkadaş PBN’in ne olduğunu sormuş yorum kısmında. Ben de bu video’da PBN ile ilgili detaylı bilgi vermeye karar verdim.
Öncelikle PBN nedir? Kısaca anlatayım. İngilizce olarak “Private Blog Network”ün kısaltmasıdır. Türkçe çevirisi “Özel Blog Ağı”, backlink alma amacı ile kurulan blog sitelerinin ağıdır. Genelde süresi dolan ve otoriter domainler ile kurulur.

Adım adım PBN kurmayı anlatacağım.

Adım 1 – Domain Bulma

Bu, PBN’nizin en önemli kısmıdır. PBN’inizde asıl mesele alınan backlinkin gücüdür. Domainler ne kadar güçlüyse bu domainlerden alınan linkler de o kadar güçlü olur.

Güçlü domainleri bulmanın birçok yolu vardır. Örneğin:

Scrapebox – Bu SEO dünyasının İsviçre çakısıdır. Çoğu insan bu aracı sadece yorum link almak için kullanıldığını sanıyor, ancak birçok önemli şeyler için kullanılabilir.

DomCop Guru Plan – DomCop.com’un ücretli paketlerinden biridir. Bu araçla süresi dolan sağlam domainleri bulabilirsiniz. Ücretsiz deneme paketi ile sınırlı şeyler yapabilirsiniz. Diğer alt paketler de aynı şekilde işimize yaramaz.

Bu devirde domainlerin gücünü ölçmek için kullanılan Page Authority (PA), Domain Authority (DA) ve Citation Flow (CF) gibi kavramları ciddiye almanızı önermem. Çünkü kolayca manipüle edilebilir, sadece blog yorumları bile bunları yükseltir. Ben genelde Trust Flow’a (TF) bakıyorum, ama en önemlisi de bu domainlere gelen linklerin bulunduğu domainlerin (kısaca Referring domains) sayısı ve kalitesi. Ahrefs.com’da Referring domains kısmından bakabilirsiniz.

Örneğin, A domainin TF 5 sitelerden 400 linki varsa, ve B domainin bir tane webrazzi’den dofollow linki varsa, tabii ki B domainini seçmemiz daha mantıklı. Ve şunu belirtmekte fayda var, genelde yabancı domainlerde karşılaşırsınız, eğer 5’ten fazla çin sitelerinden link varsa unutun gitsin, bu domain hiçbir işinize yaramaz.
Eğer bulduğunuz domainler istediğiniz metriklere uygunsa, sonraki adım bu domainlerin geçmişini kontrol etmektir. Bunu kolaylıkla archive.org sitesinde yapabilirsiniz. Yani eskiden spam bir siteyse gene de unutun gitsin, çünkü yararından çok zararı olur.

Adım 2 – Domain Kaydı

Standartlarınıza göre domain bulduğunuzda, bir sonraki adım onu kaydetmektir. Ben genelde domainlerimi Godaddy, Namecheap gibi firmalarda kaydederim. Bazı domainlerin WHOIS bilgilerini gizli yapın, çoğunda da fake bilgiler kullanmanızı öneririm. PBN yönetiminiz kusursuz olmalıdır, tüm domainlerin giriş bilgilerini, hosting bilgilerini vb. bilgileri kaydetmeniz çok önemlidir.

Adım 3 – Çeşitlendirilmiş Hosting

Her zaman güvenilir hosting firması seçin. Gidip de forum sitelerinde 5 liraya limitsiz hostinglerden almayın. Ne kadar çok çeşitli hosting firması kullanırsanız o kadar iyi, zaten bu devirde çok fazla hosting firması var, her domaininizi ayrı hosting firmalarında barındırabilirsiniz. Tasarruf yapmak için veya üşengeçlikten sakın reseller alıp domainlerinizi burada barındırmayın, yoksa kolaylıkla Google tespit eder. İnebildiğimiz kadar detaya inmemiz lazım, PBN kurarken paranoyak olmakta fayda var her zaman. Zaten iş dünyasında da paranoyak olmamız gerekiyor.

Normal hayatımızda normal kişiliklerimize tekrar bürünebiliriz, yoksa çok geçmeden kendimizi akıl hastanesinde bulabiliriz, yakınlarımız tavuk çorbasıyla ziyarete gelebilir, Allah korusun.

Neyse konumuza dönelim.

Bu hosting firmalarından ufak bir paket işimizi görür, altı üstü bir tane WordPress sitesi barındırırız, bu yüzden tek domain özellikli hosting paketi yeterli zaten.

Önerdiğim hosting firmaları ise: Netinternet, Guzel.net.tr, Alastyr.com, SH.com.tr, Vs…

Eğer PBN’inizi yabancı projeleriniz için kullanacaksanız o zaman şu yabancı hosting firmalarını öneririm: Racknation.cr, Namecheap, Libertyvps.net, Bluehost, Vs…

Adım 4 – Web Siteyi Kurma

Sakın PBN’inizdeki tüm domainlerinize WordPress kurmayın, %70’i WordPress, 20%’si HTML ve kalan 10%’u da diğerleri olabilir. Bu aslında önemli olmayabilir, ama az önce de dediğim gibi, PBN kurarken ve yönetirken paranoyak olmamızda fayda var.

Her sitede farklı tema, farklı eklentiler, farklı resimler ve tabii ki farklı içerikler kullanın.
Çünkü aynı temayı ve aynı eklentileri kullanmak oldukça risklidir. Hatta her siteye farklı logo, farklı favicon ekleyin.
Sitelerinizin yazılımı ve tasarımı hazırsa, artık içerik kısmına geçebiliriz.

Adım 5 – İçerik

PBN kurarken içerik belki de domainlerden sonra en masraflı şeydir. Sakın makaleleri spinleyip kullanmayın, yani direkt siteye alınan linklerde katiyen spinli ve kalitesiz makale kullanmayın. Mümkünse, makaleleri kendiniz hazırlayın, eğer bütçe konusunda probleminiz yoksa işini düzgün yapan makaleciye 2 kat para ödeyip yazdırın, böylece makaleleri hazırlarken daha fazla özen gösterir.
İlk yayınladığınız 5 makalede link almanızı önermem.

Adım 6 – Ek Özellikler

İyi bir PBN’i mükemmel hale getirmek için uygulanması gereken bazı önemli teknikler vardır. Gerçek web sitelerin genellikle sosyal medya profilleri, tanıtım videoları falan olur. PBN’deki her siteniz için siz de sosyal medya hesapları oluşturmayı unutmayın.

Adım 7 – PBN’inizi Gizleme

Eğer PBN’inizi güvende ve gizli tutmak istiyorsanız bu adım çok önemli. Rakipleriniz aldığınız linkleri keşfettiklerinde ilk yapacakları şey Google’a şikayet etmek olur, böylece tüm emeğiniz, ve yatırımınız bir anda çöp olur. Bu yüzden web siteleri tarayan Google hariç tüm botları engellemeniz gerekmektedir. Bunun için bu videonun açıklama kısmında 2 tane dosya paylaştım, biri WordPress siteler için, diğeri de normal siteler için, bunların içindeki kodları PBN’deki sitelerinizin .htaccess dosyasına eklemeyi unutmayın. Ahrefs gibi backlink tarayıcılarını böylelikle engellemiş olacaksınız. Bu botları robots.txt dosyası ile engellemenizi önermem, çünkü bu sefer Google gene PBN’inizi keşfedebilir.

Bu anlattığım yöntem PBN’inizi insanlardan gizlemek içindir.

Şimdi de Google’dan gizlemeyi anlatayım.

PBN’deki her sitenizi farklı Google Search Console yani eski adıyla Webmaster Tools hesaplara ekleyin. Bu hesapları da farklı IP’ler üzerinden yönetin.

Zaten az önce hosting ve domain firmalarını, tema ve eklentileri çeşitlendirmeyi anlatmıştım, hepsi de PBN’imizi Google’dan gizli tutmak içindir.

Unutmadan, bir tavsiye daha vermek istiyorum. PBN kurarken aynı anda birden fazla site ile uğraşmayın, dikkatiniz dağılabilir, dikkatiniz dağıldığında da iz bırakma ihtimaliniz daha fazla.

Daha önce bununla ilgili “Kuantum Backlink” adlı eğitim seti yapmıştım, şuan satışı devam etmiyor ancak SEO Eğitim Setimi aldığınızda bu Kuantum Backlink eğitim seti de bonus olarak verilecektir. Eğitim setime SEOefsanesi.com/egitim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Paylaş
4 Yorum
 • kadir çakar
  Nisan 4, 2017 at 11:11 am

  Ağzına sağlık abi üşenmemiş video yapmışsın.

 • turgay aktay
  Ekim 5, 2017 at 6:19 pm

  Merhaba
  video çalışmıyor lütfen kontrol edermisiniz

 • Mehmet
  Ekim 12, 2017 at 9:15 am

  video kaldırılmış neden ki çok garip

 • mustafa
  Mart 6, 2018 at 12:10 am

  Çok faydalı bir yazı olmus ama video çalışmıyor güncellersen çok sevinirim

Yorum Yap