2019 SEO Fiyatları & Fiyatlar Neye Göre Belirleniyor? – SEO Efsanesi Sizi Efsane Yapar

seo fiyatları

SEO çalışmaları, web sitenizin Google gibi arama motorları tarafından yapılan sıralamalarda daha üst sıralarda yer almanızı sağlama amacıyla yapılan aramalardır. Başarılı olduğunda web sitenizin trafiğinin önemli ölçüde artmasına ve dolayısıyla üye / müşteri sayınızın katlanarak çoğalmasına yol açacaktır.

Belli anahtar kelimelerde 3. Sayfada bulunan bir sitenin yapılan çalışmalar sonucunda ilk sayfaya özellikle ilk 3 sıraya gelmesi, ziyaretçi sayısının (ve tabi üye ya da müşteri sayısının) önceki rakamın 40 katına veya daha üstüne çıkacağı anlamına gelir. Tabi içinde bulunduğunuz sektöre göre veya rekabetin yoğunluğuna göre bu rakamlar değişebilir ama kısaca onlarca kat artacağını söyleyebiliriz.

Dolayısıyla SEO çalışmalarına önem vermek ve firmanızın / kurumunuzun geleceğini internet platformunda şekillendirmek çok mantıklı bir iş. Diğer yöntemlere göre daha hızlı biçimde ve daha çok kazanmanızı sağlayan SEO çalışmalarının maliyetleri de alternatif yöntemlere göre çok daha düşük. Sadece bir billboard kiralamak için kullandığınız bütçeyi SEO çalışmalarına ayırarak (sektöre göre) binlerce hatta milyonlarca potansiyel müşteriye ulaşabiliyorsunuz.

Yine de SEO çalışmaları ve fiyatlar konusunda merak edilen konular var. Örneğin iki firmanın yaptırdığı SEO çalışmalarının maliyetleri hakkında önemli farklılıklar olduğu görülebiliyor. Dolayısıyla yüksek bütçeyle SEO çalışmaları yaptıran firmalar SEO fiyatlarının hangi unsurlara göre belirlendiğini merak ediyorlar. Bu unsurları aşağıdaki başlıklarda açıklamaya çalışalım.

Sektör

İçinde bulunduğunuz sektör yapılması gereken SEO çalışmalarının şeklini ve içeriğini değiştirebilir. Sektörün tanınan ve bilinen bir sektör olması ya da yeni oluşan bir sektör olması çalışmaların şeklini ve yoğunluğunu değiştirecektir.

Örnek vermek gerekirse, teknoloji ve elektronik ürünler üzerine çalışan bir şirket için yapılan çalışmalarda sektörü ve verdiği hizmeti tanıtmak gerekmez. Ama spesifik ürünlerin tanıtılması ve firmanın sunduğu ürünlerin teknik özellikleri hakkında içerikler yayınlanması, sektörle ilgili yayın yapan web sitelerinde ilgili konularda yayınlanan içeriklerden bağlantı alınması gerekebilir.

Bizim bulunduğumuz SEO çalışmalarının yapıldığı bilişim sektörü ise özellikle son 20 yıl içinde gelişen bir sektördür. SEO çalışmalarının öne çıkması ise son 5-6 yıla dayanmaktadır. Dolayısıyla sunulan ürünlerden ziyade yapılan iş ve önemi hakkında bilgi vermek, içerik yayınlamak; ardından özel alanlar ve ürünler hakkında bilgi vermek ve bu konularda link almak, web sitesini yapılandırmak gerekecektir. Yani bu aşamada backlink, backlink inşası, backlink paketleri, SEO çalışmaları ve hizmetleri gibi konularda teknik detaylar da veren içerikler hazırlamak, yayınlamak ve analiz etmek gerekecektir. İlk örnekte sosyal medya platformları gibi alanlarda çalışmalar yapılırken, SEO hizmetleri sunan web sitesinin kullanacağı araçlar iş dünyasının takip ettiği kanallar ve platformlar olacaktır.

İki örnekte çalışmaların şekli, içeriği, süresi ve sayıları değişeceğinden, yapılan çalışmaların ücreti de değişecektir.

Rekabet

Benzer kanallardan yararlanılan, benzer süre içinde aynı nitelikte çalışmalar yapılan firmalar açısından da farklı SEO maliyetleri söz konusu olabilir. Bunun nedeni firmaların bulunduğu sektörlerdeki sektörel rekabettir. Gıda sektöründe yoğun bir rekabet olması, spor ayakkabı sektöründe nispeten daha az rekabet olması (tabi sektördeki lider firmaların gücü de önemli); nispeten aynı platformlarda yapılan çalışmaların yoğunluğunu değiştirebilir. Dolayısıyla SEO fiyatları farklılık gösterecektir.

Anahtar Kelime

Anahtar kelimeler tüm SEO çalışmalarını şekillendiren unsurlardır. Dolayısıyla belirlenen anahtar kelimeler SEO çalışmalarının yoğunluğunu ve fiyatını değiştirebilir. Aynı sektörde “ayakkabı” kelimesi için arama motorlarında arama hacmi ve “spor ayakkabı” kelimeleri için arama hacmi farklıdır ve rekabet seviyesi de farklıdır. Spesifik bir üründe ya da anahtar kelimede arama hacmi daha düşük ve yoğunluk daha az olabilir. “x marka koşu ayakkabısı” gibi bir ürünün arama hacmi çok daha az veya fazla olabilir. Dolayısıyla bu SEO çalışmalarının yoğunluğunu ve fiyatlarını değiştirecektir.

Yoğunluk

Yukarıda sıraladığımız etkenler ve diğer bazı etkenler SEO çalışmalarının yoğunluğunu değiştirecektir. Bu etkenler arasında şunlar sıralanabilir:

  • Sitenin yaşı: Daha uzun süredir yayın yapan sitelerde SEO çalışmaları kolaylaşacaktır.
  • Sitenin anahtar kelimede bulunduğu sıra: Anahtar kelimede sitenizin daha üst sıralarda bulunması SEO çalışmalarının yoğunluğunu azaltır ve süresini kısaltır.
  • Sitenin gelmek istediği, hedeflediği konum.
  • SEO çalışmalarının şekli (ekip çalışması, şahıs çalışması vb.).
  • SEO çalışmalarının sonucunun alınmak istediği süre, proje teslim süresi.
  • Ödeme şekli (peşin – taksit vb.).
  • Sitenin sahip olduğu altyapı (WordPress vb.).

Bu faktörlerin tamamı çalışmaların yoğunluğunu, şeklini ve süresini değiştirebilir. Yani aynı sektörde hatta sektör içinde aynı konumda bulunan firmaların web siteleri için yapılması gereken SEO çalışmaları ve yoğunlukları değişebilir. Dolayısıyla farklı maliyetlerin ortaya çıkması ve çalışmaların süresinin değişmesi söz konusu olabilir.

Paylaş
Yorum Yok

Yorum Yap